Australian Open 2016 I Rezultatele primei zile. Monica Niculescu s-a calificat fara probleme in turul al doilea! Wozniacki si Stephens au fost eliminate

aus-open-16

Mai exact, noua capi de serie – sapte la fete si doi la baieti – au iesit deja din concurs, dar marii favoriti au inceput in forta competitia. Castig de cauza va avea tocmai liderul WTA, Serena Williams, care nu va infrunta niciun cap de serie pana in sferturi! Americanca a reusit o victorie in doua seturi contra italiencei Giorgi, prima dupa patru luni de pauza. Mai jos vezi rezultatele complete ale zilei.

UPDATE / Una dintre favoritele australienilor, Sam Stosur (favorita 25), a fost eliminata de catre Kristyna Pliskova, in doua seturi, cu 6-4 7-6(6).

UPDATE / Andrea Petkovic, cap de serie numarul 22, a parasit competitia dupa 5-7 4-6 cu Elizaveta Kulichkova, iar Monica Niculescu o va intalni pe rusoaica in turul secund.

UPDATE / Roger Federer si Maria Sharapova merg mai departe dupa victorii lejere. Elvetianul a trecut cu 6-2 6-1 6-2 de Nikoloz Basilashvili, in timp ce rusoaica a invins-o cu 6-1 6-3 pe Nai Hibino.

UPDATE / Monica Niculescu s-a calificat fara nicio problema in turul al doilea al turneului dupa 6-2 6-1 cu Teliana Pereira, in 75 de minute. Urmatoarea adversara a romancei va fi invingatoarea meciului Kulichkova-Petkovic.

UPDATE / Inca o surpriza in prima zi de la Australian Open. Caroline Wozniacki, cap de serie numarul 16, a fost eliminata de catre kazaca de origine rusa, Yulia Putintseva, dupa 3 ore si 11 minute de joc. Aceasta din urma s-a impus cu 1-6 7-6(3) 6-4.

UPDATE / Liderul mondial, Novak Djokovic, nu a avut probleme cu tanarul sud-coreean Hyeon Chung, pe care l-a invins cu 6-3 6-2 6-4, dupa o ora si 55 de minute.

UPDATE / Monica Niculescu a castigat fara probleme primul set in fata braziliencei Pereira. 6-2.

UPDATE / A inceput meciul Monica Niculescu – Teliana Pereira.

UPDATE / Desi a fost condus cu set si break, campionul de la US Open 2014, Marin Cilic, a reusit sa revina, si a castigat in fata lui Thiemo de Bakker, cu 6-7 7-5 6-2 6-4.

UPDATE / Meciul Monicai Niculescu, impotriva Telianei Pereira, va incepe, cel mai devreme, dupa ora 8:00. Partida dintre Lourdes Dominguez Lino si Anna-Lena Friedsam, prima de pe terenul 22, s-a incheiat cu victoria germancei, 7-6(3) 2-6 6-1, dupa 2 ore si 12 minute, in acest moment are loc meciul care il precede pe cel romancei. Este vorba despre intalnirea dintre Pablo Andujar si Pierre-Hugues Herbert, ajunsa in setul trei. Scorul la seturi intre spaniol si francez este 1-1.

UPDATE / Prima surprinza a editiei din acest an a turneului de la Melbourne o reprezinta eliminarea uneia dintre semifinalistele din urma cu trei ani. Cap de serie numarul 24 in 2016, Sloane Stephens a fost invinsa cu 6-3 6-3 de catre chinezoaica Wang Qiang.

UPDATE / Serena Williams a trecut cu bine de primul meci de la Australian Open 2016, desi a fost nevoita sa se intrebuinteze mai mult decat ar fi facut-o de obicei intr-o partida din primul tur. Liderul mondial a invins-o cu 6-4 7-5 pe Camila Giorgi, dupa o ora si 45 de minute, si va juca in turul al doilea cu Hsieh Su-Wei, invingatoare cu 3-6 7-5 6-1, in fata Jelenei Ostapenko.

Australian Open, primul Grand Slam al anului, incepe luni, ora 02:00 (ora Romaniei) in incinta Melbourne Park! Sunt cinci romance calificate pe tabloul principal, iar prima care intra in competitie este Monica Niculescu. Pe tabloul simplu la masculin nu avem din pacate nici un reprezentant. Singurul nostru jucator in calificari, Marius Copil (locul 169 ATP), a pierdut in turul 2.

Monica Niculescu (locul 38 in clasamentul ATP) o va intalni in primul tur pe Teliana Pereira din Brazilia, locul 46 in lume. Avand in vedere ca inainte de acest duel se vor mai disputa alte doua meciuri, partida Monicai va debuta in jurul orei 06:00. Niculescu este la pentru a 8-a oara pe tabloul principal de la Australian Open. Nu a depasit niciodata turul 3 (2011, 2012, 2014). Restul jucatoarelor romance vor evolua in cursul zile de marti.

Sarbul Novak Djokovic la masculin si americanca Serena Williams la feminin sunt campionii de anul trecut.

Turneul gazduit de orasul Melbourne a luat fiinta in 1905, dar la inceput, foarte putini jucatori se inscriau in competitie, din cauza distantei foarte mari. Participantii erau nevoiti atunci sa calatoreasca cu vaporul. Primii jucatori care au venit in Australia cu avionul au fost cei din SUA, in 1946. Turneul a capatat cu adevarat stralucire din 1983, cand s-au inscris „nume grele” precum John McEnroe, Ivan Lendl sau Mats Wilander.

Editia din acest an va avea loc intre 18 – 31 Ianuarie. Toate meciurile vor putea fi urmarite pe Eurosport1 si Eurosport2 in fiecare noapte, incepand cu ora 2:00 (ora Romaniei). Cu cat se va avansa in fazele superioare ale competitiei, ora de incepere va fi tot mai tarzie.