Bilantul lui Zidane pe banca Realului: 5-0 cu Deportivo, 5-1 cu Gijon! Peste doua etape va face cunostinta cu echipa lui Galca

zidane-bernabeuReal Madrid a obtinut a doua victorie categorica de cand a fost preluata de antrenorul francez Zinedine Zidane. „Galacticii” au spulberat-o, pe „Santiago Bernabeu”, si pe Sporting Gijon, scor 5-1.

In meciul de sambata, in etapa a 20-a din La Liga, Realul a rezolvat meciul in primele 12 minute, cand era deja 3-0! Bale a deschis scorul in urma unui corner (7), Ronaldo a dublat avantajul galacticilor (9), iar Benzema a fructificat spectaculos centrarea lui Bale (12).

La pauza era deja 5-0, Cristiano Ronaldo reusind dubla in minutul 18, iar Benzema a finalizat o faza excelenta a lui Isco, cu patru minute inainte de pauza.

Reactia oaspetilor a venit destul de târziu, la jumatatea reprizei secunde, cand Isma Lopez a marcat golul de onoare, in minutul 63.

Real Madrid a ajuns astfel la 10 goluri marcate in cele doua meciuri cu Zidane pe banca tehnica! Gruparea „blanco” a urcat momentan pe locul 2, insa Atletico si FC Barcelona au un meci, respectiv doua, in minus.

Niciun alt antrenor al Realului din epoca moderna nu a mai avut un start atat de bun pe banca echipei. Zidane a avut nevoie de doar doua meciuri pentru a marca 10 goluri, in timp ce Benitez si Pellegrini au avut nevoie de 3, Schuster, de 4, Ancelotti, de 5, Juande Ramos, de 7, iar Mourinho de 8!

Pentru echipa lui Zidane urmeaza deplasarea pe terenul lui Betis, iar peste doua saptamani confruntarea cu echipa lui Galca, Espanyol Barcelona, pe „Santiago Bernabeu”.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,