HCM Baia Mare, victorie pe terenul lui Thuringer, in Liga Campionilor! Elevele lui Aurelian Rosca au urcat, momentan, pe loc de „sferturi”

bucurie-finalHCM Baia Mare a reusit o victorie importanta, sambata seara, in Liga Campionilor. Vicecampioana Romaniei s-a impus in deplasare, cu Thuringer, scor 25-23 (10-12), si a urcat pe locul 4 din Grupa 1, ultimul care asigura prezenta in sferturile de finala.

Elevele lui Aurelian Rosca au inceput ezitant partida din Germania si au bifat trei atacuri la rand toate ratate. Nici gazdele n-au izbutit sa marcheze, deoarece portarul Paula Ungureanu, cu 10 interventii reusite, a facut un nou meci mare.

In repriza a doua, Thuringer s-a distantat la un moment dat la patru goluri, 14-10, dar HCM Baia Mare a revenit si s-a impus pe final. Herbert Muller, antrenorul lui Thuringer, a mizat foarte mult pe Eliza Buceschi, care a reusit 7 goluri, cele mai multe pentru gazde. Tot 7 goluri a marcat si brazilianca Alexandra Do Nascimento, pentru HCM.

In alt meci din grupa, FTC-Rail Cargo Hungaria invins-o pe Larvik cu 30-27. Duminica se va juca meciul Fleury Loiret Handball – Rostov.

In clasament, pe primul loc se afla Rostov pe Don, cu 10 puncte, urmata de FTC-Rail Cargo Hungaria, 9 p, Larvik, 6 p, HCM Baia Mare, 4 p, Fleury Loiret Handball, 2 p, Thuringer HC, 1 p.

Urmatorul meci al vicecampioanei Romaniei va avea loc pe 5 februarie, pe teren propriu, cu FTC-Rail Cargo Hungaria.