UPDATE / Simona Halep s-a oprit in semifinale la Sydney, dupa ce a pierdut meciul intrerupt in urma cu o zi din cauza ploii

halep-kuznetsova

UPDATE / Dupa ce ploaia nu a permis joi decat desfasurarea a noua game-uri, semifinala dintre Simona Halep si Svetlana Kuznetsova de la Apia International Sydney s-a reluat vineri dimineata, dupa ora 4:00 a Romaniei si, dupa ce meciul a mai fost intrerupt pentru scurt timp de doua ori din cauza unor picaturi, victoria i-a revenit rusoaicei, cu 7-6(5) 4-6 6-3.

Romanca a parut sa intre mai bine in joc dupa reluarea acestuia si a castigat primele trei puncte. Din pacate, ea a ratat toate cele trei mingi de set consecutive, iar mansa a ajuns apoi intr-un tie-break in care 11 dintre cele 12 puncte jucate au fost mini-break-uri. De altfel, acel punct castigat de rusoaica pe propriul serviciu i-a adus si setul.

Al doilea set a inceput cu trei break-uri la rand, doua dintre ele fiind reusite de Halep. Pana la urma, a doua jucatoare a lumii a reusit sa-si mentina avantajul obtinut in al treilea game si a impins semifinala in decisiv. Acolo, in acelasi game cu numarul trei, Simona a avut patru sase de a castiga pe serviciul Kuznetsovei, insa aceasta le-a anulat pe toate, iar, peste alte trei game-uri avea sa reuseasca ea break-ul decisiv.

Adversara sportivei din rusia din finala turneului WTA Premier de la Sydney va fi Monica Puig, din Puerto Rico. Aceasta a dispus in penultimul act de catre Belinda Bencic, care s-a retras dupa ce a pierdut primul set la 0. Elvetianca a spus apoi ca s-a simtit rau intreaga dimineata si ca a facut tot posibilul pentru a se prezenta pe teren din resepct pentru adversara.

.

UPDATE / Organizatorii turneului de la Sydney au decis sa suspende toate meciurile. Astfel, meciul dintre Halep si Kuznetsova se va disputa maine, in jurul orei 4:00, ora Romaniei

UPDATE / Meciul dintre Halep si Kuznetova a fost intrerupt din nou de ploaie. Cele doua jucatoare au plecat la vestiare si vor afla in scurt timp daca semifinala va fi reprogramata pentru vineri sau vor reveni pe teren astazi, tinand cont ca la Sydney este deja ora 21:20. In momentul celei de-a doua intreruperi, Simona se afla la conducere, 5-4 in primul set.

UPDATE / Ploaia revine la Sydney, iar meciul este intrerupt la scorul de 4-3, cu break, si 30-15 pentru Kuznetova. Jucatoarele nu pleaca inca la vestiare.

UPDATE / Partida a inceput in jurul orei 11:30, cu o intarziere de 4 ore si jumatate. Toate partidele de simplu au fost amanate pentru ziua de vineri.

UPDATE / A inceput din nou ploaia! Meciul dintre Dolgopolov si Dimitrov s-a intrerupt la scorul de 4-2 pentru bulgar, in setul decisiv, iar partida dintre Halep si Kuznetsova va suferi o noau amanare.

UPDATE / S-a oprit ploaia la Sydney, Insa meciul Simonei Halep cu Svetlana Kuznetsova va incepe, cel mai probabil, dupa ora 09:00 pentru ca partida dintre Dolgopolov si Dimitrov a intrat in „decisiv”.

UPDATE / Inceputul partidei va fi amanat, deoarece inca nu s-a terminat partida care se disputa inainte pe aceeasi arena, dintre ucraineanul Alexandr Dolgopolov si bulgarul Grigor Dimitrov, care a fost intrerupta din cauza vremii nefavorabile la scorul de 1-0 la seturi pentru Dolgopolov.

Simona Halep se pregateste pentru cel mai tare meci de pana acum, in cadrul turneului Premier de la Sydney. Sportiva in varsta de 24 de ani va juca in semifinale contra rusoaicei Svetlana Kuznetsova (30 de ani), intr-un meci care le pune fata in fata pentru a sasea oara. Halep conduce cu 3-2.

Ambele sportive vin dupa meciuri castigate in minimum de seturi: Halep a invins-o in sferturi pe Karolina Pliskova (Cehia, 11 WTA) cu scorul de 6-4, 7-5, in timp ce Kuznetsova a trecut de Sara Errani (Italia, 19 WTA) cu 7-6(1), 6-0.

In cealalta semifinala, dupa ora 11:00, se vor duela Belinda Bencic (Elvetia, 14 WTA), a 8-a favorit a competitiei, si Monica Puig (Puerto Rico, 94 WTA).