Olaru si Shvedova au pierdut in fata primei perechi a lumii, dupa un tie-break spectaculos, in semifinalele probei de dublu, la Sydney. Ce performanta au atins primele finaliste

Olarus-i-SvedovaRaluca Olaru a pierdut dramatic, joi dimineata, meciul de dublu disputat in semifinalele turneului WTA de la Sydney, Australia. Romanca a facut pereche cu Yaroslava Shvedova, din Kazahstan, cele doua pierzand cu 6-4, 4-6, 8-10 in fata perechii Martina Hingis/Sania Mirza, cele mai bune jucatoare din lume in proba de dublu.

Partida a fost intrerupta dupa mai putin de o ora, din cauza vremii nefavorabile, cand perechea romancei conducea surprinzator cu 1-0 la seturi si 2-1 la game-uri in setul al doilea.

Dupa reluarea partidei, Olaru si Shvedova au pierdut 4 game-uri consecutive si setul al doilea, iar in tie-break au cedat cu 10-8.

Pentru calificarea in semifinale, Olaru si Shvedova vor primi 180 de puncte in clasamentul WTA de dublu si un cec in valoare de 11.735 de dolari.

Martina Hingis (Elvetia) si Sania Mirza (India) au bifat, astfel, a 29 victorie consecutiva de cand fac pereche in proba de dublu feminin! Cele doua jucatoare au egalat recordul de victorii consecutive stabilite de Gigi Fernandez (Puerto Rico) si Natasha Zvereva (Belarus) in 1994. In toata aceasta perioada, Hingis si Mirza au castigat 10 treofee la dublu – Indian Wells , Miami , Charleston , Wimbledon , US Open , Guangzhou , Wuhan , Beijing, WTA Final si saptamana trecuta Brisbane International.