SNOOKER – Masters 2016 / O’Sullivan l-a invins pe Mark Williams, dupa un meci cu rasturnari de situatie. Selby l-a „demolat’ pe Walden

selby-mastersIn ziua a treia la Masters, in prima partida a zilei s-au duelat doi fosti campioni mondiali. Englezul Ronnie O’Sullivan a avut nevoie de joc decisiv pentru a se impune in fata galezului Mark Williams, scor 6-5, in primul tur la competitia organizata de Alaxendra Palace din Londra.

O’Sullivan a condus cu 2-0 in debut, dar Williams a revenit si a egalat la pauza, dupa care a continuat seria de patru frame-uri la rand, distantandu-se la 4-2. Ronnie a intors scorul in favoarea sa cu trei frame-uri la rand, insa partida a ajuns in decisiv, desi ambii jucatori au reusit break-uri de 50 de puncte. La 5-5, Williams, jucator eminamente ofensiv, a ratat o lovitura de semidistanta, oar Ronnie nu i-a mai dat nicio sansa sa mai revina la masa, dupa un break de 62 de puncte.

A fost al doilea decisiv intre cei doi la Masters, dupa cel din 2010 cand Ronnie obtinea calificarea in finala.

Ronnie O’Sullivan va juca pentru un loc in semifinale contra lui Mark Selby, care i-a administrat lui Ricky Walden un incredibil 6-0, in cea de-a doua partida a zilei. Astfel, in sferturi vom avea o reeditare a doua finale de Masters intre Mark Selby si Ronnie O’Sullivan.

Miercuri, in a patra zi de competitie, va fi completat tabloul ultimilor opt in urma meciurilor John Higgins-Liang Wenbo (15:00) si Neil Robertson-Marco Fu (21:00).