Simona Halep s-a calificat en-fanfare in semifinalele turneului de la Sydney!

halep-cruceSimona Halep s-a calificat, miercuri dimineata, in semifinalele turneului WTA de la Sydney dupa o victorie splendida.

Romanca a trecut in doua seturi, scor 6-4, 7-5, de o adversara de top, este vorba despre Karolina Pliskova, numarul 11 WTA.

A fost o partida dominata clar de sportiva noastra, care a avut ceva probleme in setul secund, cand Pliskova a egalata la 5, dar in final sportiva noastra si-a adjudecat partida fara emotii.

In semifinale, Simona Halep se va duela cu Svetlana Kusnetsova. Aceassta a invins-o in sferturi, cu scorul de 7-6, 6-0, pe Sara Errani. Jucatoarea noastra conduce cu scorul de 3-2 in meciurile directe cu rusoaica situata pe locul 25 in lume. In ultimul duel victoria a revenit jucatoarei noastre, in sferturile de finala ale turneului de la Grand Slam de la Roland Garros, din 201i.