Newcastle si Manchester United au oferit, probabil, cel mai spectaculos meci din actualul sezon al Premier League! VIDEO

dummett-newcastleMarti seara a debutat etapa a 21-a din Premier League, la Birmingham, unde Aston Villa a reusit doar a doua victorie in campionat, 1-0 impotriva lui Crystal Palace. De la aceeasi ora, 21:45, s-au mai disputat alte doua partide, una dintre ele fiind de-a dreptul memorabila.

La Bournemouth, echipa gazda, recent calificata in a patra runda a Cupei Angliei, nu a putut tine ritmul cu West Ham, desi a condus pana spre minutul 70, si a cedat disputa cu 1-3, dar se mentine la trei puncte de primul loc retrogradabil, ocupat de Newcastle.

Echipa din Nordul Angliei a primit vizita lui Manchester United, trupa lui Loius Van Gaal fiind invincibila in fata gazdelor in ultimii 4 ani, avand numia succese, exceptie facand remiza din acest tur de campionat, 0-0 pe Old Trafford! Mai mult, echipa pregatita de Steve McClaren se prezenta la acest meci dupa patru infrangeri consecutive la acelasi scor, 0-1.

Partida de pe St. James’ Park a inceput cum nu s-a putut mai rau pentru gazde, iar dupa mai mult de jumatate de ora United avea deja un avans de doua goluri, dupa reusitele lui Rooney (9′) – pen si Lingard (38′), din pasa lui Rooney, aflat in mare forma. Scorul pauzei avea sa fie stabilit de olandezul Wijnaldum (42′), la a opta reusita pentru „cotofene”, golgheterul echipei. In prelungiri, Moussa Sissoko putea chiar sa si egaleze, dar De Gea s-a opus cu o interventie de zie mari.

Repriza secunda a inceput tot cu oaspetii in ofensiva, dar ratarile lui Martial si Herrera aveau sa-i coste de data asta pe „diavoli”. In minutul 67, Mitrovic a primit un penalty din partea lui Mike Dean si tot el reusea sa-l transforme si sa readuca egalitatea pe tabela spre deliciul a peste 50.000 de oameni prezenti in cocheta arena. Gazdele s-au avantat in atac, insa cei care au punctat au fost oaspetii, in minutul 79, prin Rooney, la prima „dubla” in acest sezon, dupa un sut din afara careului, direct in vinclul portii lui Elliot. Gazdele au continuat ofensiva si eforturile au fost rasplatite, dupa ce Paul Dummett a penetrat poarta lui De Gea fix de pe linia careului de 16 metri, cu toata opozitia lui Smalling, care a deviat usor balonul, atat cat sa nu fie respins de portarul spaniol. S-a terminat 3-3, intr-o partida care va candida cu siguranta la titlul de „cea mai spectaculoasa partida a sezonului in Premier League”.

In urma acestui rezultat, Newcastle ramane pe locul 18, primul loc retrogradabil, cu 18 puncte, la doar un punct in urma galezilor de la Swansea, dar cu un joc mai putin disputat, in vreme ce Manchester United, 34 de puncte, pierde locul 5 in fata lui West Ham, cele doua echipe fiind despartide de doar un punct.