Energia Tg. Jiu si Cibona Zagreb, invinse dupa prelungiri, in FIBA Europe Cup!

energiaEtapa cu numarul 3 a Top 32 FIBA Europe Cup n-a fost favorabila echipelor masculine Energia Tg. Jiu si Cibona Zagreb, care au pierdut dupa prelungiri. Formatia gorjeana a fost invinsa in deplasare de ultima clasata din grupa S, Pieno Zvaigzdes, Lituania, 93-95 (38-46, 83-83, 10-12), iar echipa din capitala Croatiei a cedat in fata propriilor suporteri disputa cu STB Le Havre, 106-113 (39-50, 94-94, 12-19).

Reprezentanta baschetului romanesc a recuperat diferenta in ultimele doua sferturi, dar avea sa fie invinsa in repriza de cinci minute a prelungirilor prin cosul de 2 puncte reusit de Moore, care a fost principalul marcator, 22. De la Energia s-au remarcat Troupe, 21, Mack, 19 si Diggs, 18.

Cibona, lidera grupei, a facut doua sferturi slabe, doi si trei, 16-32, 16-23, iar in minutele de prelungiri avea sa fie depasita de teamul francez, care a dat cosgeterul meciului, Vasallo, 31. Energia si Cibona se vor intalni miercurea viitoare intr-un meci direct, la Pitesti.