Pentru prima data in istoria NFL, runda Wild Card a fost adjudecata in totalitate de echipele care au jucat in deplasare!

wild-cardPlay-off-ul NFL, sezonul 2015-2016, a debutat sambata seara cu primele doua meciuri ale rundei Wild Card, ambele partide contand pentru Conferinta Americana de Fotbal (AFC).

In primul meci, pe terenul celor de la Houston Texans, oaspetii de la Kansas City Chiefs au zburdat realmente in fata unei echipe paralizata in totalitate. Prin urmare, rezultatul inregistrat la final a fost unul dintre putinele care s-au vazut intr-un play-off, 0 la 30! Cele doua echipe s-au mai intalnit si in debutul sezonului regulat, tot la Houston, si tot Chiefs s-au impus, dar cu 27-20.

In runda Divizionala, Kansas City Chiefs vor merge sa infrunte puternica ofensiva a lui New England Patriots, campioana in exercitiu.

Al doilea meci a fost unul total diferit, iar spectacolul a fost la el acasa. La Cincinnati s-au intalnit doua rivale de divizie, practic cele doua echipe care au reusit sa acceada in aceasta faza. Bengals, formatie fara nicio victorie in play-off din 1990, a primit replica celor de la Pittsburgh Steelers, cea mai veche franciza din AFC, echipa cu sase Super Bowl-uri in palmares. In sezonul regulat, cele doua echipe s-au intalnit de doua ori. Mai intai Bengals s-au impus la Pitsburgh, scor 16-10, insa cei de la Steelers si-au luat revansa, sase etape mai tarziu, cand au invins in Cincinnati, scor 33-20.

De data asta, partida a fost una extrem de echilibrata, iar pana la pauza mare cele doua echipe nu reusisera sa marcheze niciun punct! Cei care au spart gheata au fost oaspetii, printr-un field goal si si-au marit apoi avantajul pana la un incredibil 0-15, inaintea ultimului sfert! Bengals s-au trezit, profitand si de accidentarea pasatorului de la Steelers, Ben Roethlisberger si au trecut in avantaj cu un punct, 16-15, dupa un touch down, insa nu au mai fost la fel de inspirati cand au incercat o conversie de doua puncte, care i-ar fi dus macar in prelungiri. Au ratat incercarea de a mai inscrie un TD, care ar fi pus doua puncte pe tabela si cei din Pittsburgh treceau in ofensiva pentru a castiga meciul printr-un field goal, cu 1 minute si 50 de secunde inainte de terminarea timpului regulamentar. Cu un pasator modest, oaspetii au pierdut balonul, chiar la primul drive, acesta fiind interceptat de gazde si victoria parea ca nu le va mai scapa de aceasta data. Numai ca, tot la primul drive, Bengals au incercat sa joace balonul pe pamant, dar l-au pierdut inexplicabil! A fost momentul cand oaspetii l-au reintrodus pe teren pe Roethlisberger, care a reusit sa-si duca atacurile pana in preajma liniei de 30 de yarzi, de unde field goal-ul castigator a fost transformat fara emotii, 16-18.

Steelers vor juca in runda urmatoare pe terenul lui Denver Broncos, de doua ori castigatoare a Super Bowl-ului si finalista penultimei editii, intr-un alt duel de zile mari,

Duminica s-au disputat celelalte doua meciuri din runda Wild Card, de data aceasta ambele partide au contat pentru Conferinta Nationala de Fotbal (NFC).

In Minessota, la -18 grade a venit campioana din urma cu doua sezoane si finalista ultimei editii, Seattle Seahawks. Temperatura extrem de scazuta si-a spus cuvantul si cele doua echipe cu mare greutate s-au descurcat pe teren, cel putin in primele doua sferturi. In aceasta perioada, gazdele au avut ceva mai multa sansa si au punctat un field goal, in primul sfert, si alte doua in cel de-al treilea. In ultimul sfert, la scorul de 9-0, cu aproximativ 12 minute inainte de final, Seahawks erau gata-gata sa piarda balonul, insa pasatorul Rusell Wilson a reusit ca prin minune sa scape de cativa adversari si sa trimita o pasa pana aproape de terenul de tinta advers. Imediat a urmat TD-ul, care a echilibrat partida. Mai mult, oaspetii au profitat de forma scazuta a ofensivei adverse si au reusit chiar sa treaca in avantaj, cu numai un punct, dupa un field goal transformat cu 8 minute inainte de terminarea timpului regulamentar, 9-10. Gazdele au fortat si au reusit, intr-un final, sa duca un set de atacuri, ultimul al meciului, pana la linia de 25 de yarzi, de unde un field goal le-ar fi adus victoria. Numai ca cel care a transformat trei astfel de lovituri libere pana la acel moment nu a mai reusit sa inscrie din acelasi procedeu si pentru a patra oara, iar oaspetii au obtinut o victorie uluitoare.

In runda Divizionala, Seattle Seahawks se deplaseaza pe terenul Carolinei Panthers, reeditarea partidei din aceeasi faza a editiei trecute de play-off, numai ca Panthers sunt gazde acum. In urma cu un an, castig de cauza au avut Seahawks, dar cei din Carolina au un avantaj moral, dupa ce au reusit sa-si ia revansa, in actualul sezon regulat, chiar in Seattle.

Iar in ultima partida din runda Wild Card, in Washington, Redskins a primit vizita celor din Green Bay Packers, echipa cu 13 campionate ale ligii (mai mult decat oricare alta echipa din NFL) – 9 campionate inainte de era Super Bowl si 4 titluri de Super Bowl.

Partida a inceput cum nu se putea mai bine pentru gazde care l-au „culcat” pe pasatorul advers in propriul teren de tinta si cu un field marcat ceva mai tarziu au reusit sa termine primul sfert in avantaj, scor 5-0. Sfertul al doilea a inceput si mai bine pentru Redskins, care au marcat repede un TD. A fost momentul cand oaspetii s-au trezit din letargie si au echilibrat partida reusind chiar sa termine in avantaj prima jumatate a meciului, dupa doua TD-uri. Sfertul al treilea a fost unul echilibrat. Mai intai gazdele au reusit sa treaca din nou in avantaj, dupa un nou TD, dar oaspetii au replicat imediat si au refacut diferenta de sase puncte inregistrata la pauza mare. In sfertul patru, oaspetii au fost mult mai determinati si au reusit sa mai puna pe tabela inca 11 puncte, 18-35, de ajuns pentru a obtine biletele pentru runda Divizionala.

Pentru Packers urmeaza o noua deplasare, de data asta pe terenul celor de la Arizona Cardinals, echipa in fata careia a cedat in sezonul regulat, chiar in Wisconsin.