Julia Goerges va juca prima finala dupa mai bine de trei ani. Adversara ei va fi decisa maine

julie-goerges-aucklandJulia Goerges s-a calificat in finala turneului WTA International de la Auckland, dupa ce a invins-o, vineri, in semifinale, pe Tamira Paszek, 6-4 6-2, in 66 de minute. Celalalta semifinala, Caroline Wozniacki – Sloane Stephens, a fost intrerupta in primul set, atunci cand scorul era 5-2 pentru americanca, din cauza unei furtuni.

In cazul in care conditiile meteo o vor permite, acest meci ar urma sa se reia sambata dimineata, zi in care este programata si finala de la ASB Classic 2016.

Inainte de a o invinge pe austriaca Paszek, Goerges a mai trecut de Lucie Hradecka, 6-0 6-3, in primul tur, Barbora Strycova, 6-4 7-6(7), in turul al doilea, si Nao Hibino, 6-7(3) 6-2 6-4, in sferturile de finala.

Precedenta finala jucata de Julia Goerges, fost numar 15 WTA, a avut loc in octombrie 2012, la Linz, cand a pierdut in fata Victoriei Azarenka. Ultimul turneu castigat de germanca a fost cel de la Stuttgart, din aprilie 2011, atunci cand a invins-o pe Wozniacki.

Tot sambata ar trebui sa se desfasoare si finala de dublu, insa, inainte de aceasta, belgiencele Elise Mertens si An-Sophie Mestach trebuie sa-si afle adversarele, intrucat semifinala Danka Kovinic / Barbora Strycova – Marina Erakovic / Silvia Soler-Espinosa a fost intrerupta, la randul ei, la scorul de 6-4 5-4 pentru muntenegreanca si cehoaica.