UPDATE – Simona Halep – Victoria Azarenka, capul de afis al turului secund, la Brisbane!

halep-si-azarenka

Victoria Azarenka nu a avut emotii cu Elena Vesnina, scor 6-2, 6-0, si o va intalni pe Simona Halep, in turul secund la Brisbane. Halep, locul 2 WTA, si Azarenka, locul 22 WTA, s-au duelat de trei ori pana acum, romanca impunandu-se doar o data. Ultimul meci dintre cele doua a avut loc in sferturile US Open, cand Simona s-a impus dupa una dintre cele mai spectaculoase partide ale turneului, scor 6-3, 4-6, 6-4.

Cel mai probabil, partida va avea loc miercuri, organizatorii urmînd să anunțe ora de disputare.

UPDATE – A inceput partida dintre Venina si Azarenka, duel in urma caruia vom afla prima adversara a Simonei Halep in 2016. Primul set a fost adjudecat de sportiva bielorusa, care s-a impus cu 6-2.

UPDATE – Sportiva noastra este calificata direct in turul doi al competitiei, unde va juca impotriva castigatoarei dintre duelul E. Vesnina – V. Azarenka, partida ca va fi transmisa pe Dolce Sport 1, luni, de la ora 11:00.

stirea initilala …

Simona Halep  se afla deja in Australia pentru primul turneu al anului. Va juca la Brisbane, unde e favorita numarul 1, insa primul ei meci din 2016 se anunta unul foarte tare. Cel mai probabil, Simona va da peste Vika Azarenka! Jucatoarea din Belarus are meci cu o jucatoare venita din calificari in prima runda, runda in care Simona va sta.

Pff, mi-am dorit sa am mai mult noroc de aceasta data. E o tragere dificila, va fi greu inca din turul 2. Trebuie sa ma pregatesc si sa dau ce am mai bun. Ma simt bine aici, vreau sa joc tenis bun. E a doua mea aparitie la Brisbane si vreau sa fie mai bine decat prima data. Obiectivul meu nu e sa ajung numarul 1 mondial, ci sa joc tenis cat mai bine. Vreau sa arat cel mai bun tenis in turneele de Mare Slem„, a spus Simona pentru canalul oficial de Youtube al turneului.

In „sferturi”, Simona ar urma sa joace contra favoritei 8, Roberta Vinci. Daca nu va fi italianca, atunci pe tablou se ma regasesc Jelena Jankovic, Dominika Cibulkova sau Yanina Wickmayer.

Asta nu e tot. In semifinale, Simona se poate duela cu rusoaica Maria Sharapova, cap de serie 3 si numarul 4 mondial. Daca ea nu va ajunge in aceasta faza, atunci posibilele adversare ale Simoeni ar fi Belinda Bencic (cap de serie numarul 7) sau Sara Errani.