Gabi Balint, despre titlul pierdut cu Poli in 2009: „Era mai usor sa umbli la arbitrii straini […]”

hagi-balintGabi Balint a povestit intr-un interviu cum a pierdut titlul in 2009, cand antrena la Poli Timisoara, dupa un meci pierdut cu Unirea Urziceni, 1-2. Totusi, a fost cea mai buna clasare in campionat in istoria clubului banatean, plus o finala de Cupa Romaniei si o lunga serie de meciuri in cupele europene.

Cu Timisoara am fost la o repriza de titlul de campioana si nu imi explic ce s-a intamplat. Aveam 1-0 la pauza si in repriza a doua, cei de la Urziceni au primit usor un penalty. Acolo s-a umblat, parerea mea, chiar daca era italian. Era mai usor sa umbli la arbitrii straini.

Si acum am anumite semne de intrebare la doi sau trei jucatori de-ai mei. Asta e. Nu mai conteaza, dar nu pot sa acuz pe cineva. Ceva ma sicaie, ceva imi scapa si nu inteleg.

Nu stiu daca acum sunt meciuri aranjate in Liga 1. Cateodata nici nu ai nevoie de probe. Pur si simplu iti dai seama. Cred ca la un moment dat dat se pot aranja meciuri. Nu ai cum sa nu faci asta intr-o viata de fotbalist. Unele blaturi se pot face direct pe teren, cand rezultatul le convine ambelor formatii.

Cel mai grav este cand se vand jucatori pentru meciuri la pariuri. De aici a inceput toata nebunia. Este o problema foarte mare. Se invart bani multi cu agenti sau mafioti din umbra„, a spus Balint intr-un interviu pentru pressone.ro.