Montreal Canadiens a zdrobit pe Boston Bruins, in „Clasicul Iernii”! Doar 67 de mii de oameni au fost prezenti pe Gillette Stadium

clasicul-ierniiHocheiul este unul dintre cele mai iubite sporturi din America de Nord, iar asta s-a demonstrat inca o data. Duelul titanilor, in aer liber, a fost adjudecat de Montreal Canadiens, care a zdrobit formatia Boston Bruins, scor 5-1, in traditionalul „Clasic al iernii” al ligii nord-americane de hochei. Meciul a strans peste 67 de mii de fani in tribune.

Partida multasteptata din hocheiul american s-a jucat in prima zi a anului, pe Gillette Stadium, din Massachussetts. Cea mai titrata echipa, Montreal Canadiens, de 24 de ori campioana NHL, nu i-a lasat nici o sansa formatiei Boston Bruins. Meciul a fost decis, practic, in doua reprize, perioada in care Montreal a marcat de 3 ori.

In ultima repriza, Boston a redus din diferenta si se parea ca va relansa meciul. Adversarii, insa, au linistit repede spiritele si au marcat de alte doua ori. Montreal a castigat la pas, iar erou a fost Paul Byron, cu o dubla. Dupa aceasta victorie, echipa a urcat pe locul 3 in Conferinta de Est din NHL.

Fondat pe 4 decembrie 1909, Montreal Canadiens este cel mai longeviv club de hochei din istorie.

Recordul de spectatori prezenti la un astfel de meci a fost stabilit in 2014, cand nu mai putin de 105.491 de oameni au venit sa vada jocul cu pucul.