Echipa lui Costel Galca a scos un punct de aur cu FC Barcelona! Messi si Suarez au avut cate o bara

galca1Antrenorul roman Costel Galca a reusit, sambata seara, primul mare rezultat de cand a preluat-o pe Espanyol Barcelona. Derby-ul Catalunyiei, disputat la Cornella de Llobregat, s-a incheiat fara gol, 0-0, fiind primul punct obtinut de „alb-albastri” in fata lui FC Barcelona in ultimii patru ani.

Barcelona a ratat prima mare ocazie in minutul 9, cind Jordi Alba, singur in 8 metri a reluat modest. Gazdele au replicat prin Gonzalez, insa Bravo a fost la post. Messi, blocat aproape perfect de apararea lui Galca, a iesit la rampa inainte de pauza, cind a trimis direct in bara din lovitura libera.

Presiunea Barcelonei s-a intensificat dupa pauza, cind sutul lui Neymar a fost blocat ca la hochei, iar Suarez a izbit si el bara. Espanyol a incercat sa dea lovitura pe contraatac, insa Caicedo, izolat in fata, n-a putut depasi apararea lui Luis Enrique.

Pentru Galca si Espanyol mai urmeaza alte doua confruntari cu Barcelona in urmatoarele 10 zile, ambele in Cupa Regelui. Partida de pe Power8 Stadium a fost prima in care in care formatia lui Messi si Neymar nu a marcat, dupa 13 meciuri consecutive in care FC Barcelona a inscris cel putin un gol.

Etichetat cu: , , , , , , , , , , ,