Costel Galca, prima infrangere de cand a preluat-o pe Espanyol Barcelona, pe „Ramon Sanchez Pizjuan”

sevilla-espanyolDupa ce a obtinut doua succese consecutive de cand a devenit antrenorul lui Espanyol Barcelona, Costel Galca a suferit in aceasta seara prima infrangere pe banca tehnica a echipei catalane. Espanyol a cedat cu 0-2 pe terenul Sevillei, intr-un meci din etapa a 17-a din Primera Division.

Partida de pe „Ramon Sanchez Pizjuan” a fost la discretia gazdelor, in special in prima repriza, cand s-a si decis invingatoarea. Dupa ce a ratat in trei randuri deschiderea scorului, italianul Ciro Immobile a inscris din fata portii goale, in minutul 16, dupa o gafa in lant in defensiva oaspetilor.

Ever Banega a stabilit rezultatul final, cu patru minute inainte de pauza, dupa o perioada in care Espanyol parea sa echilibreze disputa, fara sa isi creeze insa ocazii de a marca.

Burgui a semnat prima ocazie de gol a catalanilor, dar nu l-a putut invinge pe Rico, cu un sut din unghi. Asensio si-a incercat si el norocul cu un sut din afara careului, dar nu a prins poarta, la fel cum nici Caicedo nu a cadrat o lovitura de cap, in prelungirile meciului.

In urma acestui esec, Espanyol Barcelona a ramas cu 20 de puncte si coborat pe locul 13 in clasament. Urmatorul meci al echipei lui Galca va fi sambata, 2 ianuarie, pe teren propriu, in derby-ul Catalunyei cu FC Barcelona.