Real Madrid a umilit o echipa din zona retrogradarii care a jucat in noua oameni mai mult de o ora

real-rayoNumarul golurilor marcate de Real Madrid in meciul cu Rayo Vallecano, de pe ”Santiago Bernabeu” a depasit numarul jucatorilor adversi aflati pe teren la finalul jocului. Asa cum s-a mai intamplat in ultima perioada, ”Los Blancos” au incercat sa faca uitate rezultatele dezamagitoare din partidele disputate impotriva unor echipe importante prin victorii la scoruri uriase impotriva formatiilor mai modeste.

Echipa lui Rafa Benitez s-a impus cu 10-2 intr-un meci in care doi jucatori de la Rayo au vazut cartonasul rosu in prima jumatate de ora. In aceasta victorie, cel mai mult a iesit in evidenta Gareth Bale, cel care a inscris de patru ori.

Danilo a deschis scorul in minutul trei, insa echipa din Vallecas a reusit sa-l intoarca prin Amaya (10) si Jozabed (12). Peste doar doua minute (14), Tito a primit rosu direct, iar Gareth Bale a egalat la 2, in minutul 25. Peste trei minute, Baena a primit al doilea galben pentru un presupus fault asupra lui Sergio Ramos in careu, iar Cristiano Ronaldo (30) a transformat penalty-ul rezultat, readucand-o pe Real in avantaj. Pana la pauza, Bale (41) a reusit dubla.

In partea a doua, Karim Benzema a reusit un hat-trick (48, 79, 90), Ronaldo a marcat din actiune in minutul 53, iar Gareth Bale a mai punctat de doua ori in minutele 61 si 70.

Chiar daca au marcat de zece ori, madrilenii raman pe locul trei in La Liga, cu 33 de puncte, la doua in spatele rivelelor Barcelona si Atletico. In aceasta runda a 16-a, ”Rojiblancos” trebuie sa joace la Malaga, in timp ce catalanii si-au amanat meciul cu Gijon, intrucat au participat la Cupa Mondiala a cluburilor, pe care au si castigat-o.