FINAL / Barcelona a invins-o la scor de forfait pe River Plate si castigat a treia oara Campionatul Mondial al cluburilor!

finalUPDATE / S-a incheiat meciul de la Yokohama. Barca s-a impus cu 3-0 si a castigat Campionatul Mondial al cluburilor pentru a treia oara!

UPDATE /  Luis Suarez duce scorul la 3-0 pentru Barca, in minutul 68.

UPDATE / Luis Suarez dubleaza avantajul catalanilor, in minutul 49.

UPDATE / Messi deschide scorul, in minutul 36!

UPDATE / A inceput meciul Barcelona – River Plate.

stirea initiala…

Barcelona si River Plate se intalnesc astazi pentru prima oara in istorie, in finala Campionatului Mondial al cluburilor. Meciul care va incepe la ora Romaniei 12:30 se va disputa pe stadionul „Nissan” din Yokohama. In semifinale, catalanii au trecut de echipa chineza Guangzhou Evergrande, scor 3-0, iar argentinienii au invins reprezentanta gazdelor, Sanfrecce Hiroshima, cu 1-0.

Iata echipele de start:

BARCELONA: Claudio Bravo – Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba – Busquets, Rakitic, Iniesta – Messi, Luis Suarez, Neymar

RIVER PLATE: Barovero – Mercado, Maidana, Balanta, Vangioni – Kranevitter, Ponzio, Sanchez, Viudez – Mora, Alario

Daca va castiga partida cu River, formatia antrenata de Luis Enrique va fi prima din istorie cu trei titluri mondiale la nivel de echipa de club. Barcelona a mai castigat CM al cluburilor in 2009 si 2011.

In finala mica, Sanfrecce Hiroshima a trecut cu 2-1 de Guangzhou Evergrande. Pentru japonezi, brazilianul Douglas Matos a reusit o dubla, in minutele 70 si 83, dupa ce un alt brazilian, Paulinho, a deschis scorul pentru echipa antrenata de Felipe Scolari, in minutul 3.

Etichetat cu: , , , , , , , ,