EXCLUSIV / Radu Voina: ”Trebuie amintit ca obiectivul echipei noastre era clasarea intre primele opt. Dupa infrangerile din grupa, echipa a crescut de la meci la meci.”

radu-voina-despre-romaniaDupa ce Romania a castigat meciul pentru locul trei impotriva Poloniei, la ”Mondialul” de handbal feminin, fostul selectioner, Radu Voina, a tinut sa precizeze, la Sport Total FM, ca obiectivul echipei noastre a fost clasarea intre primele opt echipe. El a mai remarcat faptul ca jucatoarele lui Tomas Ryde au progresat de la meci la meci dupa cele trei infrangeri din faza grupelor.

A fost un meci fara istoric. Foarte multi o sa spuna ca Polonia nu a demonstrat nimic, dar trebuie spus ca Polonia nu a putut sa joace decat la acest nivel din cauza jocului foarte bun al romancelor.

Trebuie amintit ca obiectivul echipei noastre era clasarea intre primele opt.

Nu punem la socoteala cele doua meciuri de antrenament. Dupa cele trei meciuri din grupa au aparut cele patru cu crestere in evolutie de la meci la meci. Un meci bun contra Braziliei, un meci foarte bun contra Danemarcei, un meci excelent contra Norvegiei si am incheiat en-fanfare astazi.

Acesta e un sport colectiv si fiecare fata trebuie sa aiba un aport in evolutia echipei. E adevarat ca Cristina Neagu are un aport substantial. Ea trebuie declarata cea mai bun jucatoare a Campionatului Mondial si cea mai buna din lume. Nu trebuie subestimat rolul celorlalte fete, Paula Ungureanu, Ada Nechita, Ardean-Elisei, Oana Manea, Eliza Buceschi care vine din urma. Pe langa Cristina, si celelalte fete si-au facut datoria. Sa nu o uitam pe Mica Bradeanu care si-a demonstrat valoarea. Ma bucur foarte mult pentru ea.

Stiu ca sunt multe calcule si multe variante. Nici nu mai intereseaza acum. Important a fost meciul de astazi. Mai sunt cateva luni pana la turneul preolimpic. Important e sa jucam, important e ca va fi organizat la noi. Speram sa nu cream presiune mai mare decat trebuie. Sa lasam fetele sa se bucure de aceasta medalie si vom vorbi mai tarziu despre ce se va intampla.

Atunci cand echipa pierde si era cazul celor trei infrangeri din grupa, e normal sa apara si critici. Cand castiga, sunt cuvinte de lauda. Probabil, sunt persoane care isi doresc sa fie exact invers. Nu, viata e de asa maniera ca lumea sa fie nemultumita atunci cand evolutia este nemultumitoare”, a declarat Radu Voina, la Sport Total FM, in emisiunea ”Liga de weekend”.

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Handbal

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401920
2FCSB402018
3U Craiova 1948352016
4FC Viitorul33194
5Sepsi Sfantu Gheorghe30207
6Astra Giurgiu28205
7Gaz Metan Medias2820-3
8Poli Iasi2720-6
9AFC Hermannstadt2520-1
10FC Botosani2320-5
11Dinamo Bucuresti2220-9
12Dunarea Calarasi1720-9
13Concordia Chiajna1720-18
14FC Voluntari1220-19