Costel Galca, pas cu dreptul si in La Liga cu Espanyol Barcelona! Ce a declarat antrenorul roman

galca-espanyolDupa debutul victorios pe banca lui Espanyol in Cupa Spaniei, 2-1 cu Levante, Costel Galca a inceput cu dreptul si in primul meci din La Liga. Formatia catalana a invins-o cu 1-0 pe Las Palmas, prin golul lui Felipe Caicedo, din minutul 67.

Pe „Power8 Stadium” din Cornella de Llobregat, oaspetii au inceput mai bine, ratand o sansa mare in minutul 18. Treptat, echipa lui Galca a pus stapanire pe joc, reusind in cele din urma sa inscrie, prin Felipe Caicedo, cu 23 de minute inainte de final. In urma acestei victorii, Espanyol urca pe locul 11 pentru moment, cu 20 de puncte acumulate in 16 etape. Pentru Galca urmeaza o deplasare extrem de grea, la Sevilla, pentru ca apoi sa intalneasca Barcelona, in derby-ul Catalunyei.

Gratie acestui succes, Galca a devenit primul antrenor al echipei, din 2008, care sa invinga in meciul de debut in campionat. „Era important sa castigam astazi, dar nu sunt multumit de cum am aratat in prima repriza. Ne-am revenit in a doua parte si am fost extrem de solizi pe faza defensiva. Ne-am organizat excelent. Urmeaza meciul cu Sevilla si trebuie sa avem grija sa nu repetam micile erori de azi„, a declarat Galca, la conferinta de presa ce a urmat meciului.