FINAL / Norvegia – Romania 35-33. Nordicele se califica in finala dupa prelungiri. Dupa 60 de minute, scorul a fost 27-27

romania-eliminata-semifinaleRomania a fost invinsa de catre Norvegia in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, cu 35-33, dupa prelungiri. La pauza, nordicele au intrat cu un avantaj de trei goluri, insa romancele au recuperat si chiar au preluat conducerea in ultimul sfert de ora. Dupa primele 60 de minute, scorul era 27-27, dupa ce Romania a avut ultima aruncare. In prelungiri, Norvegia a preluat clar conducerea, insa, desi a avut la un moment dat trei goluri avans, echipa lui Tomas Ryde a dat semne de revenire. Pana la urma, scandinavele merg in finala, acolo unde vor intalni pe Olanda.

Evolutia scorului:

UPDATE – min 70 / Herrem marcheaza la ultima faza, iar Norvegia castiga cu 35-33.

UPDATE – min 70 / Alstad inscrie de la 7 metri. Ada Nechita inscrie si ea in faza urmatoare. 34-33 pentru Norvegia.

UPDATE – min 69 / Nora Mork inscrie. Acelasi lucru il face insa imediat si Oana Manea. 33-32.

UPDATE – min 68 / Bradeanu inscrie pentru 32-30, dupa care Perianu recupereaza la mijlocul terenului, marcheaza si obtine si eliminare de 2 minute pentru Oftedal.

UPDATE – min 67 / Skongrand marcheaza si e 32-29 pentru Norvegia.

UPDATE – min 65 / Gol Geiger. Heidi Loke marcheaza insa in ultimele secunde ale primei reprize de prelungiri. 31-29 pentru Norvegia.

UPDATE – min 65 / Alstad inscrie de la linia de 7 metri. 30-28.

UPDATE – min 64 / 7 metri pentru Norvegia si eliminare de 2 minute pentru Ardean-Elisei.

UPDATE – min 64 / Ada Nechita marcheaza si Romania se apropie la un gol

UPDATE – min 63 / Heidi Loke marcheaza si Norvegia se desprinde la doua goluri. 29-27.

UPDATE – min 61 / Oftedal inscrie dupa ce mingea a lovit ambele bare.

UPDATE – min 61 / Au inceput prelungirile.

UPDATE – min 60 / Egalitate. 27-27, dupa 60 de minute. Urmeaza prelungirile.

UPDATE – min 58 / Romania egaleaza prin Geiger in iferioritate numerica.

UPDATE – min 57 / Paula Ungureanu apara aruncarea Norei Mork.

UPDATE – min 57 / Ungureanu apara aruncarea lui Herrem, dar se da 7 metri si eliminare de 2 minute pentru Ada Nechta.

UPDATE – min 56 / Kristiansen inscrie, 27-26 pentru Norvegia.

UPDATE – min 55 / Valentina Ardean-Elisei egaleaza la 26!

UPDATE – min 54 / Oana Manea egaleaza, insa Oftedal readuce Norvegia in avantaj. 26-25.

UPDATE – min 53 / Camilla Herrem readuce Norvegia in avantaj. 25-24.

UPDATE – min 52 / Heidi Loke egaleaza la 24. Ambele echipe joaca cu o jucatoare mai putin.

UPDATE – min 52 / Romania marcheaza in inferioritate numerica prin Ada Nechita. 24-23 pentru Romania, iar Molid este eliminata.

UPDATE – min 51 / Dupa o aruncare in bara a Cristinei Neagu, Norvegia egaleaza la 23 prin Herrem. Cristina Neagu este eliminata pentru doua minute.

UPDATE – min 49 / Cristina Neagu marcheaza din nou, iar Romania se desprinde pentru prima data la mai mult de un gol. Oftedal marcheaza insa la faza urmatoare. 23-22 pentru Romania.

UPDATE – min 48 / Gol Cristina Neagu! Romania conduce din nou. 22-21. Paula Ungureanu se opune in fata lui Kurtovic in faza urmatoare.

UPDATE – min 47 / Perianu este eliminata pentru 2 minute. Imediat, Nora Mork egaleaza. 21-21

UPDATE – min 44 / Valentina Ardean-Elisei profita de faptul ca Norvegia juca fara portar si o aduce pe Romania in avantaj! 21-20!

UPDATE – min 44 / Oana Manea obtine 7 metri si eliminare pentru Mari Molid. Eliza Buceschi marcheaza si Romania egaleaza. 20-20.

UPDATE – min 42 / Cristina Neagu marcheaza si Romania se apropie la un gol. 20-19.

UPDATE – min 41 / Un nou gol marcat de Ada Nechita. 20-18 pentru Norvegia.

UPDATE – min 37 / Norvegia se desprinde din nou la trei goluri. 20-17.

UPDATE – min 35 / Ada Nechita reduce din nou din diferenta. 18-17 Norvegia.

UPDATE – min 34 / 18-16 pentru Norvegia.

UPDATE – min 33 / Perianu marcheaza si Romania se apropie la un singur gol. 17-16.

UPDATE – min 32 / Cristina Neagu marcheaza si obtine si o eliminare de doua minute pentru adversara.

UPDATE – min 31 / A inceput repriza a doua.

UPDATE – min 30 / Scorul pauzei este 17-14 pentru Norvegia. Paula Ungureanu a aparat aruncarea Norei Mork de la 7 metri, in ultima faza.

UPDATE – min 28 / Oana Manea inscrie pentru a 4 oara. 17-14.

UPDATE – min 27 / Eliza Buceschi provoaca un 7 m si este eliminata pentru 2 minute. Nora Mork inscrie de la 7 m si Norvegia conduce cu 17-13.

UPDATE – min 25 / Oana Manea inscrie din nou! 16-13 pentru Norvegia.

UPDATE – min 24 / Nora Mork inscrie de la 7 metri. 16-12.

UPDATE – min 23 / Oftedal reface diferenta de 4 goluri, insa Ada Nechita recupereaza o minge aruncata de Cristina Neagu in bara si face 15-12.

UPDATE – min 22 / Ardean-Elisei reduce din diferenta! 14-11 pentru Norvegia.

UPDATE – min 21 / Romania rateaza inca un atac, iar Herren face 14-10 pe contraatac.

UPDATE – min 20 / Inca un gol marcat de Nora Mork. 13-10, iar Norvegia se desprinde pentru prima data la trei goluri.

UPDATE – min 20 / Nora Mork marcheaza din nou. 12-10.

UPDATE – min 19 / Norvegia se desprinde din nou la 2 goluri, insa Geiger reduce din diferenta apoi. 11-10 pentru Norvegia.

UPDATE – min 17 / Loke o readuce pe Norvegia in avantaj, 10-9.

UPDATE – min 16 / Cristina Neagu marcheaza din nou de la linia de 7 metri. 9-9.

Am trecut de jumatatea reprizei si niciuna dintre echipe nu s-a desprins pana acum la mai mult de doua goluri.

UPDATE – min 15 / Kristiansen inscrie din nou, 9-8 Norvegia.

UPDATE – min 15 / Eliza Buceschi inscrie pentru a treia oara. 8-8!

UPDATE – min 14 / Norvegia revine in fata. Herren face 8-7.

UPDATE – min 13 / Kristiansen egaleaza, 7-7.

UPDATE – min 12 / Gol Oana Manea, 7-6 Romania

UPDATE – min 11 / Cristina Neagu marcheaza de la 7 si o aduce pe Romania in avantaj. Imediat insa, Nora Mork egaleaza. 6-6

UPDATE – min 10 / Paula Ungureanu apara aruncarea de la 7 m a Amandei Kurtovic.

UPDATE – min 10 / Aurelia Bradeanu a primit o eliminare de 2 minute.

UPDATE – min 9 / Oftedal face 5-4 pentru Norvegia, dar, imediat, Cristina Neagu reuseste al doilea gol al ei. 5-5.

UPDATE – min 8 / Heidi Loke arunca in bara, iar in faza urmatoare Oana Manea egaleaza. 4-4

UPDATE – min 8 / Cristina Neagu marcheaza pentru prima data in aceasta seara. 4-3 Norvegia.

UPDATE – min 7 / Amanda Kurtovic face 4-2 din 7 metri.

UPDATE – min 6 / Kristiansen o aduce pe Norvegia pentru prima data in avantaj. 3-2 Norvegia.

UPDATE – min 3 / Heidi Loke marcheaza. 2-2.

UPDATE – min 3 / Eliza Buceschi marcheaza din nou! 2-1 Romania.

UPDATE – min 2 / Nora Mork egaleaza. 1-1

UPDATE – min 1 / Eliza Buceschi marcheaza primul gol al meciului. 1-0 pentru Romania.

UPDATE / A inceput meciul!

Echipa naţionala de handbal feminin a României va intalni, astazi, in semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca, selectionata Norvegiei, partida urmand a debuta la ora 21:45. Aceasta va fi a 9-a semifinala pentru tara noastra la un Campionat Mondial. Prima a fost in 1962, ultima in 2007.

Fetele noastre s-au calificat in semifinale dupa ce au trecut cu 31-30, dupa prelungiri, de reprezentativa tarii gazda, Danemarca, in urma unui joc dramatic.

Romania a eliminat, in optimi, campioana mondiala en-titre, Brazilia, cu scorul de 25-22 (13-8), anterior incheind pe locul patru in grupa D.

La editia din 2013, echipa Romaniei s-a clasat pe locul 10, ultima medalie mondiala (argint) datand din 2005.

Echipa Romaniei este singura din lume care a participat la toate editiile Campionatului Mondial.

Romania si Norvegia s-au întalnit pana acum de 58 de ori in istorie, victoria revenindu-le fetelor noastre in 20 de cazuri. Alte 7 meciuri s-au incheiat la egalitate, iar 31 le-au revenit nordicelor. Ce este cel mai important, in ultimii 8 ani nu am invins niciodata Norvegia intr-un meci oficial, din 15 incercari.

Norvegia este unul dintre adversarii obisnuiti ai nationalei noastre. Doar cu alte 6 tari am jucat mai multe meciuri decat cu scandinavele: Bulgaria, Cehoslovacia, Polonia, RD Germania, Ungaria si URSS.

Pentru a ajunge in semifinale, Norvegia a învins Muntenegru, scor 26-25.