Mircea Rednic: „Ne-am atins obiectivele stabilite pentru acest an!”. Ce a spus „Puriul” despre ofertele pentru Gnohere si Fai

rednicDinamo si-a continuat parcursul perfect din campionat si in meciul de aseara din sferturile Cupei Romaniei, la capatul caruia a eliminat-o pe Astra Giurgiu, scor 2-1, si a obtinut astfel calificarea in penultima faza a competitiei. Antrenorul „alb-rosiilor”, Mircea Rednic, si-a felicitat jucatorii pentru reactia avuta dupa golul primit in prelungiri si s-a aratat multumit in special de jocul defensiv.

Noi am facut un joc bun, iar in prima repriza mai puteam marca doua goluri. In partea a doua, Astra a echilibrat jocul, a adus un plus de tehnica cu trecerea lui Teixeira la mijloc. In afara de doua accidente, meciul de la Craiova si cel de aici, cu Viitorul, in care am luat trei si cinci goluri, defensiva noastra a stat foarte bine. Asa a fost si in acest meci.

In fotbal, ocaziile se razbuna si ei au marcat din jumatate de ocazie. Normal ca am fost putin dezamagit, dar baietii nu au cedat. Ma bucur ca au crezut pana la capat si s-a vazut in seara asta ca au format o echipa. Modul in care s-au bucurat la gol spune multe.

Ma bucur ca suntem in semifinalele Cupei Romaniei si ale Cupei Ligii si suntem 99% calificati in play-off. Eu zic ca ne-am atins obiectivele stabilite pentru acest an„, a declarat Mircea Rednic, la Digi Sport.

Tehnicianul „cainilor” s-a referit si la posibila despartire de Gnohere si Fai, care au primit oferte concrete de transfer. „Gnohere are oferta si din Turcia. E una buna si vom vedea, vom lua o decizie zilele acestea, dupa meciul cu CFR. As dori sa ramana, fiindca se simte foarte bine, dar cand oferta e buna si pentru jucator si pentru club, mai greu poti sa il tii.

Fai este in ultimele sase luni, de contract, iar echipa care vrea sa-l cumpere e una de top in Europa. Eu sper sa ramana, dar daca pleaca, asta-i viata, aducem altii. De aia sunt antrenor, sa schimbam, cand e de schimbat„, a precizat „Puriul”.