Retrospectiva anului sportiv 2015 – iunie

serena-beleaIn luna cunoscuta sub denumirea de Ciresar au fost cateva evenimente sportive importante: finala Ligii Campionilor, castigata pentru a cincea oara de FC Barcelona, cea a NBA, in care s-a impus Golden State Warriors, Europenele de scrima de la Montreux, meciurile decisive pentru desemnarea castigatorilor celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului, Roland Garros, intreceri continentale de atletism pe echipe mixte, baschet feminin, lupte juniori, Jocurile Europei, organizate in premiera la Baku, Europene de orientare in alergare, desfasurate la Cluj-Napoca.

 • Pe 2 iunie, Sepp Blatter si-a anuntat demisia, la patru zile dupa realegerea sa ca presedinte al FIFA
 • Mirel Radoi devine director sportiv la FCSB (Steaua), urmand sa lucreze cu Massimo Pedrazzini ca antrenor, in locul lui Costel Galca
 • Incepe finala NBA dintre Golden State Warriors si Cleveland Cavalliers
 • Tibor Selymes e prezentat oficial ca antrenor la Petrolul Ploiesti
 • Rafa Benitez semneaza un contract pe trei ani ca manager la Real Madrid
 • FC Barcelona invinge pe Juventus Torino cu 3-1 in finala Ligii Campionilor, cucerind al cincilea trofeu, in timp ce italienii pierd a sasea posibilitate de a si-l adjudeca
 • Aur european pentru echipa feminina de spada a Romaniei, la Montreux, 45-35 cu Estonia, in componenta Ana Maria Branza, Simona Pop, Simona Gherman, Loredana Dinu
 • Castigatorii de la Roland Garros: Stanislas Wawrinka (4-6, 6-4, 6-3, 6-4 cu Novak Djokovic), Serena Williams (6-3, 6-7/2, 6-2 cu Lucie Safarova), Ivan Dodig/Marcelo Melo (6-7/5, 7-6/5, 7-5 cu Bob si Mike Bryan), Betthanie Matek Sands/Mike Bryan (7-6/3, 6-1 cu Lucie Hradecka/Marcel Matkowski)
 • Dan Petrescu, antrenor la ASA Tg. Mures, de la 10 iunie
 • 30 de medalii, dintre care noua de aur, la Mondialele de lupte pe plaja, desfasurate in premiera la Mangalia
 • Victor Piturca, demis de Al Ittihad, dupa sase luni
 • Romania incheie pe locul 9 la Europenele de atletism pe echipe mixte de la Heraklion, Liga 1. Superliga e castigata de Rusia
 • Simona Halep, eliminata in sferturi la Birmingham, renunta la antrenorul Victor Ionita, cu care se impusese in trei turnee WTA si va lucra cu Daniel Dobre
 • Un bronz, cucerit de Incze Krista-categoria 59 kilograme si doua locuri 5 obtinute de Suzana Seicariu-52 si Catalina Axente-72, la intrecerile continentale de lupte juniori de la Istanbul
 • Romania organizeaza doua grupe ale EURO 2015 la baschet feminin, la Timisoara si Oradea. Echipa noastra ocupa ultimul loc in grupa din capitala Banatului. Titlul revine formatiei Serbiei, 76-68 cu Franta, in finala desfasurata in Ungaria
 • Golden State Warriors se impune a patra oara in finala NBA, dupa victoriile din 1947, 1952 si 1975. De data asta, cu scorul general de 4-2, in fata celor de la Cleveland Cavalliers, cu celebrul Le Bron James, care pierd a doua oara ultimul act. MVP-ul finalei a fost desemnat Andre Iguodala, de la invingatori
 • Sportivii nostri revin de la Jocurile Europei, gazduite pentru prima oara de orasul azer Baku, cu 12 medalii, trei fiind de aur, cinci de argint si patru de bronz. Au urcat pe cea mai inalta treapta a podiumurilor judoka Andrea Chitu, categoria 52 kilograme, spadasina Ana Maria Branza, la individual si cu echipa, alaturi de Simona Pop, Simona Gherman si Amalia Tataran. Rusia ocupa prima pozitie in ierarhia pe medalii, 164, dintre care 49 din cel mai pretios metal, iar Romania incheie pe 17
 • Simona Halep paraseste turneul de Grand Slam de la Wimbledon dupa primul tur, 7-5, 1-6, 3-6 cu slovaca Jana Cepelova, numarul 106 mondial
 • Un loc 6 obtinut de sportivii romani la Europenele de orientare in alergare de la Cluj-Napoca
 • Trei trofee pentru motociclistii nostri la intrecerile Est-Europene de enduro: Andrei Botoanca-Stiinta Bucuresti, aur la clasa E3, Robert Szakacs-Masters Bike Cluj-Napoca, argint la juniori si Csaba Domokos-Bastya Lazarea, bronz.
Etichetat cu: , , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26