Atletico a invins-o pe Bilbao si a egalat-o pe Barcelona la numarul de puncte. Madridul lui Benitez a esuat din nou

atletico-real-valenciaAtletico Madrid a egalat liderul Barcelona la numarul de puncte in La Liga dupa victoria cu 2-1 de pe ”Calderon” in fata lui Athletic Bilbao. Chiar daca Aymeric Laporte a deschis scorul in urma unui corner, in minutul 27, Saul a restabilit egalitatea in prelungirile primei reprize, iar Antoine Griezmann a marcat golul victoriei in minutul 67, printr-o executie superba din afara careului.

Echipa lui Simeone a ajuns astfel la 35 de puncte, tot atatea cate are si FC Barcelona. Catalanii au insa un golaveraj superior, 36-15, fata de 22-7. In acelasi timp, aceasta a fost a opta victorie la rand a formatiei ”rojiblancos”, in toate competitiile.

Tot duminca seara, Real Madrid a calcat din nou stramb, iar increderea in Rafa Benitez e din ce in ce mai mica. ”Los Blancos” au fost scufundati de Submarinul Galben, Villarreal impunandu-se cu 1-0 pe ”El Madrigal”, dupa reusita lui Soldado din minutul 8. Realul ramane cu 30 de puncte si la cinci puncte in urma Barcelonei si a lui Atletico.

In primul joc cu Gary Neville pe banca in campionat, Valencia nu a obtinut decat un punct la Eibar si asta datorita unui autogol al lui Junca, in minutul 85. Trebuie spus ca in acel moment ”liliecii” jucau in zece, dupa ce Orban a fost eliminat in minutul 63, intrucat a provocat un penalty pe care Berjon l-a ratat. Valencia se afla acum pe locul opt, la sapte puncte in urma Celtei Vigo, echipa de pe locul patru.

Etichetat cu: , , , , , , , , , , ,