United a pierdut la Bournemouth in timp ce atacantul la care a renuntat in vara a reusit un hat-trick in Bundesliga. VIDEO / Primul gol, marcat direct din corner

united-at-bournemouthLouis van Gaal pare a se afla intr-o situatie fara scapare. Dupa infrangerea de la Wolfsburg, care a adus eliminarea din Chsmpions League, Manchester United a fost invinsa si de nou-promovata Bournemouth, in Premier League. „The Cherries” s-au impus cu 2-1, iar, in acelasi timp, in Bundesliga, unul dintre atacantii la care „diavolii” au renuntat cu usurinta, Javier „Chicharito” Hernandez, a reusit un hat-trick in victoria lui Bayer Leverkusen cu 5-0 in fata Borussiei Monchengladbach.

Daca pentru United aceasta infrangere a venit dupa remizele cu Leicester si West Ham din campionat, Bournemouth a castigat un alt meci in fata unei mari echipe, dupa victoria din urma cu o saptamana de pe terenul lui Chelsea. Echipa lui Eddie Howe a deschis scorul inca din minutul doi prin Junior Stanislas, care a inscris direct din corner, si, desi Marouane Fellaini a egalat peste 22 de minute, a inceput la fel de bine si repriza secunda, iar Joshua King, jucator format la Carrington (n.r.-centrul de antrenament al lui United). Cu o aparare formata din Varela, McNair, Blin si Borthwick-Jackson, echipa lui Van Gaal nu a parut ca poate face ceva pentru a evita esecul si, in cazul in care Tottenham castiga duminica in fata lui Newcastle, va pica si de pe locul patru.

Lider in Premier League a devenit Manchester City, dupa victoria cu 2-1, obtinuta in prelungiri, datorita lui Iheanacho, cu Swansea. Leicester poate reveni duminica pe primul loc luni, daca nu va pierde acasa cu Chelsea.

In ceea ce-l priveste pe Chicharito, mexicanul a punctat in minulte 65, 75 si 76 intr-un joc in care si Kiessling a reusit o dubla (minutele 30 si 66), iar Leverkusen, dupa eliminarea din Champions League, a umilit-o pe Gladbach, echipa care in etapa trecuta castiga cu 3-1 in fata lui Bayern. De aceasta data, jucatorii lui Guardiola s-au impus cu 2-0 in fata lui Ingolstadt, intr-un derby al Bavariei, dupa golurile lui Lewandowski si Lahm, iar Borussia Dortmund trebuie sa castige cu Eintracht Frankfurt pentru a reduce din nou diferenta la cinci puncte.