UPDATE / Andy Murray l-a invins pe David Goffin, iar Marea Britanie a castigat finala Cupei Davis cu 3-1 in fata Belgiei!

andy-murray-cupa-davisUPDATE / Ultimul meci din finala, Ruben Bemelmans – Kyle Edmund, nu s-a mai disputat, iar scorul final a ramas Belgia – Marea Britanie 1-3.

UPDATE /Desi Goffin a reusit break-ul in debutul setului al treilea, Murray a revenit si si-a adjudecat si aceasta mansa. Scotianul s-a impus cu 6-3 7-5 6-3, iar Marea Britanie a castigat Salatiera de Argint pentru prima data din 1939.

UPDATE / Andy Murray si-a adjudecat si setul al doilea al meciului cu David Goffin. De aceasta data, belgianul s-a tinut ceva mai bine, iar scotianul s-a impus cu 7-5.

UPDATE / S-a incheiat primul set al meciului David Goffin – Andy Murray. Britanicul si l-a adjudecat cu 6-3, in 48 de minute.

Finala Cupei Davis intre Belgia si Marea Britanie se incheie astazi, la Gent, cu ultimele doua meciuri la simplu, care vor da verdictul final. Echipa din Insula conduce cu 2-1 si este la un singur punct de castigarea Salatierei de Argint, pe care nu a mai cucerit-o din 1936.

Incepand cu ora 14:00, in direct la Dolcesport 2, se vor intalni reprezentantul gazdelor, David Goffin, cu Andy Murray iar apoi Ruben Bemelmans cu britanicul Kyle Edmund.

Andy Murray, numarul doi ATP, are sansa de a aduce victoria echipei sale in meciul cu David Goffin si ar putea deveni al treilea jucator din istorie care castiga toate meciurile din Cupa Davis in acelasi sezon, dupa americanul John McEnroe si suedezul Mats Wilander.

Belgia, care nu a castigat niciodata trofeul, a mai disputat o singura data finala, in urma cu 11 ani. Astfel se explica si interesul enorm creat in jurul evenimentului, unde circa 13.000 de belgieni au umplut la refuz arena din Gent si au creat o atmosfera electrizanta, in ciuda masurile de securitate stricte impuse dupa amenintarile teroriste din ultima vreme.