Sahtior a inscris de 3 ori in 12 minute in poarta lui Real, dar insuficient! Lucescu: „Singurul lucru pozitiv au fost ultimele 20 minute”

lucescu-si-benitezMircea Lucescu s-a aratat dezamagit de prestatia unor jucatori cu experienta de la Sahtior Donetk, dar a remarcat revenirea echipei din ultimele 20 minute, care a reusit sa reduca scorul de la 0-4 la 3-4 in meciul cu Real Madrid din Liga Campionilor la fotbal, desfasurat miercuri seara, la Lvov.

Singurul lucru pozitiv au fost cele 20 minute finale. Intrarea lui Taison i-a trezit parca pe toti jucatorii de atac. Mi-a placut caracterul aratat de jucatori in ultimele 20 minute. Toata echipa s-a trezit”, a subliniat Lucescu.

Am incasat un prim gol ridicol si al doilea a fost la fel de prostesc. Real Madrid a controlat apoi jocul pentru ca stie cum s-o faca. Nu am stat bine cu moralul, ne-am pierdut increderea si am mai primit doua goluri. Este pacat ca asemenea greseli sunt facute uneori de jucatori experimentati. Din acest motiv l-am inlocuit pe Azevedo. S-a ocupat doar de partea ofensiva, dar din nefericire nu a participat la actiunile din aparare. Nu pot sa inteleg erorile lui Piatov in meciurile cu echipele de top. Sunt 11-12 greseli in meciurile cu echipele europene. Ne-au afectat absentele lui Srna si Kucer si am aliniat jucatori fara experienta sau cu experienta doar in campionatul Ucrainei”, a declarat Mircea Lucescu dupa meciul din Liga Campionilor.

In urma acestui rezultat, Sahtior Donetk ocupa locul 3 in Grupa A cu 3 puncte, inaintea formatiei Malmo FF, tot cu 3 puncte, dar un golaveraj mai slab. In ultima etapa din grupa, Sahtior se deplaseaza in Franta pentru meciul cu PSG, in timp ce Malmo joaca la Madrid cu Real. Daca favoritele se impun, cum ar fi firesc, sahtior va ocupa locul 3 si isi va continua parcursul international in Europa League.