Turneul Campionilor – semifinale. ULUITOR. Mergea / Bopanna si Tecau / Rojer vor juca finala de dublu! UPDATE / La simplu, Djokovic si Federer se infrunta in ultimul act

Tecau-si-Mergea

UPDATE / A doua semifinala la simplu s-a incheiat cu victoria elvetianului Roger Federer, care l-a invins pe compatriotul sau Stan Wawrinka, scor 7-5, 6-3, dupa o ora si 10 minute. Federer, 34 ani, al treilea favorit, s-a calificat astfel in finala competitiei de la Londra, unde il va infrunta pe marele sau rival, sarbul Novak Djokovic, duminica, de la ora 20:00.

UPDATE / Avem o finala romaneasca la Turneul Campionilor! In urma victoriei in fata perechii americane, Bob si Mike Bryan, scor 6-4, 6-4, Tecau si Rojer si-au asigurat fotoliul de lider mondial! Finala Mergea/Bopanna – Tecau/Rojer se va juca duminica, de la ora 17:30.

UPDATE / La simplu, in a doua partida a zilei, Djokovic a avut nevoie de o ora si 20 de minute pentru a trece de Nadal, scor 6-3, 7-3. Sarbul, liderul mondial, este pentru a cincea oara in finala turneului si pentru a patra oara consecutiv va incerca sa-si adjudece trofeul!

UPDATE / Mergea si Bopanna s-au calificat in FINALA la Turneul Campionilor, dupa 6-4 6-2 cu Ivan Dodig si Marcelo Melo!

UPDATE / Florin Mergea si Rohan Bopanna au castigat primul set cu 6-4!

UPDATE / A inceput prima semifinala de dublu: Rohan Bopanna / Florin Mergea vs Ivan Dodig / Marcelo Melo!

Florin Mergea si Horia Tecau lupta, sambata, pentru ceea ce parea doar un vis in urma cu cateva saptamani: o finala romaneasca la Turneul Campionilor de la Londra!

stirea initiala …

Ziua va fi deschisa de perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna, care ii vor intalni pe Igor Dodig (Croatia) si Marcelo Melo (Brazilia), de la ora 14:00. Aceasta va fi a treia intalnire directa dintre cele doua perechi, scorul fiind 2-1 in favoarea lui Dodig si Melo.

De la ora 20:00, Horia Tecau va lupta si el pentru finala, alaturi de Jean Julien-Rojer. Adversarii celor doi vor fi fratii Bryan din SUA. Va fi a cincea intalnire directa, americanii castigand toate duelurile, insa Tecau si Rojer sunt singura pereche neinvinsa la actuala editie a Turneului Campionilor!

La simplu, cele doua semifinale de pe Arena O2 din Londra arata in felul urmator:

Rafael Nadal – Novak Djokovic, ora 16:00
Roger Federer – Stanislas Wawrinka, ora 22:00

Roger Federer s-a calificat in semifinale cu 3 victorii din 3 meciuri. Daca ajunge in finala si se va impune, elvetianul isi recapata locul 2 mondial, avantaj strategic pentru Australian Open, acolo unde poate evita o infruntare directa cu Djokovic in alta faza decat finala.

Adversarul lui „FedEx”, Wawrinka, nu a etalat o forma extraordinara la aceasta competitie, dar l-a trimis acasa pe Andy Murray, in ultimul meci de simplu din faza grupelor.

Nadal, de asemenea, cu 3 victorii solide a ajuns in semifinale, dar infruntarea cu Djokovic este foarte interesanta, in conditiile in care sarbul s-a impus in 8 din ultimele 9 meciuri contra spaniolului! Mai mult de atat, Nadal n-a castigat nici un set impotriva lui Djokovici in ultimele 4 meciuri, scor 9-0!

Etichetat cu: , , , , , , , ,