EXCLUSIV / M. Radulescu: ”Echipele noastre de copii si juniori nu au contacte internationale. Competitiile interne sunt modestute si nu participam la competii internationale.”

wales-romania-u21Echipa nationala de tineret a Romaniei a remizat in Tara Galilor, 1-1, in preliminariile Campionatului European Under-21, insa Mircea Radulescu nu crede ca acest rezultat este unul bun. In plus, fostul selectioner a zis, la matinalul de la Sport Total FM, ca el considera ca echipele de juniori din Romania au neovie de meciuri internationale, pentru a acumula experienta.

Daca ne-am fi calificat cu rezultatul asta, ar fi fost un rezultat exceptional. Altfel, este un rezultat oarecare. Echipa de tineret nu a reusit calificari la turneele finale si asta e o carenta care nu e numai a echipei de tineret. Sper ca timpul sa o remedieze. A inceput sa se simta ca vin din spate jucatori tineri. Nu putem sa prezentam o echipa de tineret competitiva in obtinerea de calificari.

Un meci oficial la nivelul echipelor nationale de tineret se ridica peste ceea ce inseamna o partida de Liga 1. Multa lume nu stie chestiunea asta. Daca noi am putea sa spunem ca un meci oficial al echipei de tineret nu se poate ridica peste nivelul unui meci din Liga 1, inseamna ca am avea un campionat la nivelul celui din Spania, Germania…

Ar trebui sa avem mai multe academii, sa formam, sa dezvoltam si sa lansam jucatori tineri, sa urmam drumul aratat de Hagi cu academia lui. Eu zic ca se vor misca lucrurile, dar e nevoie de rabdare. Aceste centre nu trebuie abandonate, trebuie sa se investeasca in ele.

Trebuie sa lucram la calendarele internationale. Asta ne lipseste nou. Echipele noastre de copii si juniori nu au contacte internationale. Competitiile interne sunt modestute si nu participam la competii internationale. Sufar si eu la academia mea. Am pus multe lucruri la punct, dar n-am reusit inca sa organizam un turneu international. Cred ca nu va mai trece mult timp pana sa spargem gheata in aceasta privinta. Contactele internationale la copii si juniori sunt absolut necesare pentru accelerarea progresului acestor copii.

Nu cunosc situatia in casa fiecaruia, dar totul pleaca, in general, de la bani. Eu la academie am pe masa mai multe invitatii, din Spania, din Italia, din Turcia, din Grecia, dar conditiile de participare nu sunt asa cum am vrea noi, sa nu ne coste nimic. Te costa transportul, o taxa de participare, e un barem. E o suma pe care nu poti sa o treci cu vedere. De multe ori, aici ne oprim.

Nu stiu ce ar trebui sa se faca per ansamblu. Noi ne intalnim cu echipele astea cand ajungem in competitiile oficiale. Ne confruntam cu niste straini si atunci vedem ca ne lipseste experienta internationala. Singurele care au facut progresul asta sunt echipele academiei lui Hagi. De asta nu poate sa faca nimeni ce face Hagi. El a inteles ca trebuie sa investeasca banii tot in fotbal”, a declarat Mircea Radulescu, la Sport Total FM.

Etichetat cu: , , , , , , ,
Postat în NATIONALA, Tineret

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26