Ana Maria Popescu a castigat etapa de Cupa Mondiala la spada seniori feminin individual de la Nanjing

ana-maria-branza-nanjingZiua a doua a etapei de Cupa Mondiala la spada seniori feminin de la Nanjing (China) a programat in noaptea de vineri spre sambata, 13 spre 14 noiembrie, duelurile de pe tabloul principal de 64 la individual.

In aceasta faza a concursului, Romania a fost reprezentata de trei sportive: Ana Maria Popescu (Branza) – calificata direct gratie pozitiei din clasamentul Cupei Mondiale -, Simona Pop si Loredana Dinu – calificate dupa preliminariile de vineri.

Cel mai bun rezultat al delegatiei Romaniei in intrecerea individuala a fost reusit de Ana Maria Popescu. Legitimata la CSA Steaua, Ana Maria a ocupat locul intai, la capatul unui concurs excelent. Parcursul sportivei romance spre prima treapta a podiumului din China a fost urmatorul:

Tabloul de 64 – 15-3 cu Julia Beljajeva (Estonia);

Tabloul de 32 – 15-3 cu Tatyana Andryushina (Rusia);

Tabloul de 16 – 15-8 cu Marie Florence Candassamy (Franta);

Tabloul de 8 – 11-10 cu Emese Szasz (Ungaria);
Semifinale – 15-11 cu Irina Embrich (Estonia);
Finala – 15-10 cu Sarra Besbes (Tunisia).

Celelalte doua reprezentante ale Romaniei pe tabloul principal de 64 au avut urmatoarele prestatii:

Tabloul de 64 – Loredana Dinu – Beate Christmann (Germania) 15-9; Simona Pop – Sun Yiwen (China) 11-15;

Tabloul de 32 – Loredana Dinu – Tatiana Logunova (Rusia) 14-15.

La Nanjing au concurat si Anca Maroiu si Amalia Tataran, dar ele au fost eliminate in preliminarii.

Celelalte spadasine din Romania au incheiat intrecerea de la Nanjing pe urmatoarele pozitii: Loredana Dinu – locul 20, Simona Pop – locul 59, Anca Maroiu – locul 70, Amalia Tataran – locul 75.

Delegatia Romaniei la Nanjing este condusa de antrenorii Dan Podeanu si George Epurescu.

In noaptea de sambata spre duminica, 14 spre 15 noiembrie, este programata proba pe echipe.

sursa: frscrima.ro