UPDATE / „Tricolorii” au invins Feroe, scor 2-0, la debutul in preliminariile Euro 2016 U-19

romania-under-19-pregatire

UPDATE / Nationala de fotbal U-19 a Romaniei, condusa de pe banca de selectionerul Andrei Spier, a debutat cu dreptul in grupa a 11-a de calificare contra echipei similare a Insulelor Feroe, scor 2-0.

Alexandru Stoica a deschis scorul in minutul 41, scorul final fiind stabilit in minutul 82, gratie reusitei lui Patrick Petre, introdus pe teren in partea secunda.

In primul meci al turneului contand pentru calificarea la Turul de Elita al EURO U19 din Germania, Elvetia a invins Andorra cu 1-0. Ambele partide s-au disputat pe stadionul „Iuliu Bodola” din Oradea.

Urmatorul meci al Romaniei U19 este peste 3 zile, cu Andorra. Meciul este programat tot la ora 15:00.

stirea initiala …

Nationala de fotbal Under-19 a Romaniei debuteaza joi in prima faza a preliminariilor pentru Campionatul European din 2016. „Tricolorii” fac parte din Grupa 11, alaturi de Elvetia, Insulele Feroe si Andorra. Toate meciurile din grupa Romaniei se vor disputa la Oradea, intre 12 si 17 noiembrie. Primul meci va avea loc joi, de la ora 15:00, cu Insulele Feroe.

Mai departe, in runda de elita se vor califica cele 26 de echipe clasate pe primele doua locuri in cele 13 grupe de cate 4 echipe, precum si cel mai bun loc 3.

Printre cei mai cunoscuti fotbalisti ai nationalei se numara fundasul Florentin Pham Huy Tien, imprumutat de la Steaua la Academica Clinceni, mijlocasul lui Dinamo Patrick Petre si cel al Stelei Robert Vilceanu, imprumutat la FC Voluntari.

De asemenea, la lot au fost chemati si jucatori de la AS Roma (portarul Ionu Pop), Inter Milano (fundasul Razvan Popa), Anderlecht Bruxelles (mijlocasul Dragos Cojocaru) si Birmingham City (atacantul David Popa).