Craiovenii raman lideri in Ligii Nationale de baschet masculin, dupa victoria impotriva oradenilor!

baschetEtapa cu numarul 8 a Ligii Nationale de baschet masculin a programat, pe parcursul a patru zile cateva meciuri interesante, printre care fostul derby Dinamo-Steaua si cel dintre reprezentantele Craiovei si Oradei. A castigat formatia olteana, care si-a consolidat pozitia de lidera, avand doua puncte avans.

Dinamo si Steaua CSM Eximbank au oferit, dupa o pauza de cinci ani, un spectacol placut publicului venit in sala din soseaua Stefan cel Mare. Au castigat oaspetii, cu 76-60 (38-34), la capatul unei partide pe care au controlat-o. A doua victorie in deplasare a reusit-o CSU Atlassib Sibiu, 78-64 (30-36) in fieful noii promovate Phoenix Galati. SCM Universitatea Craiova a intrecut pe CSM Universitatea Oradea la o diferenta de cinci puncte, 73-68 (36-35), gratiei prestatiei din ultimele sase minute.

Gazdele s-au mai impus in jocurile BC Timisoara-Gaz Metan Medias 92-86 (47-42), primul succes al banatenilor, BCM Universitatea Pitesti-BC Mures 70-62 (41-24) si Energia Tg. Jiu-U BT Cluj-Napoca 74-63 (49-52), gorjenii impunandu-se pe fondul scorului din ultimul sfert, 17-0!

Marti si miercuri seara vom urmari meciurile din cupele europene ale echipelor Energia Tg. Jiu si Steaua CSM Eximbank.