UPDATE / Sevilla i-a administrat Realului prima infrangere a sezonului! Barcelona e liderul in Primera. Urmeaza „El Clasico”

neymar-barca-villarreal

UPDATE / Real Madrid a fost invinsa, duminica seara, cu scorul de 3-2 (1-1), pe terenul echipei FC Sevilla, in ultimul meci al etapei a XI-a a campionatului spaniol.

Golurile andaluzilor au fost marcate de Immobile ’36, Banega ’61 si Llorente ’74, in timp ce pentru trupa blanco au inscris Sergio Ramos ’22 si James Rodriguez ’90+3. In urma acestui rezultat, Barcelona ramane lider, cu trei puncte peste Real Madrid, cele doua rivale urmand a se duela in etapa urmatoare, pe Santiago Bernabeu.

stirea initiala …

Chiar daca scorul de 3-0 ne-ar scuti de orice comentariu, Barcelona a suferit in prima repriza a disputei de pe Nou Camp, in etapa a 11-a, dar s-a revansat in a doua, dupa minutul 60.

Neymar a deschis scorul, apoi Suarez l-a majorat, din penalty, 10 minute mai tarziu. In minutul 85, brazilianul a reusit dubla dupa un contraatac letal si o finalizare de superclasa.

In urma acestui rezultat, Barcelona a trecut peste Real in clasament si e lider cu trei puncte mai mult decat „galacticii”.

Real Madrid incheie etapa pe terenul lui Sevilla, de la ora 21:30, echipa in poarta careia Cristiano Ronaldo a marcat de 21 de ori, fiind victima preferata a lusitanului! Mai mult, pe terenul „Sánchez Pizjuán” Ronaldo a fost mai productiv decat pe Bernabeu. A marcat 11 goluri in 7 partide, in ultimele 5 confruntari reusind sa puncteze de 10 ori.

Primul „El Clasico” din acest sezon se joaca in etapa a 12-a, sambata, 21 noiembrie, de la ora 19:15, pe Santiago Bernabeu.