REZULTATE – Etapa a 4-a din faza grupelor UCL / Real, City si Zenit s-au calificat matematic in optimi, Arsenal e aproape de eliminare dupa umilinta suferita pe ”Allianz”

uefa-champions-leagueUEFA Champions League s-a intors la mijlocul acestei saptamani cu o noua etapa din faza grupelor – a patra. Runda a inceput marti, de la ora 17:00, in Kazahstan, acolo unde FC Astana a produs o mare surpriza, remizand cu Atletico Madrid. De altfel, acesta a fost si singurul meci dintre cele 16 care nu s-a jucat la ora 21:45.

Cel mai interesant meci al serii de marti a fost Real Madrid – PSG, iar ”Los Blancos” au facut un pas important spre castigarea grupei, dupa ce s-au impus cu 1-0 si au obtinut calificarea matematica in optimile de finala. Acelasi lucru l-a realizat si Manchester City, in urma victoriei de la Sevilla si a egalului dintre Gladbach si Juventus.

Miercuri seara, Zenit a reusit si ea sa se califice in fazele eliminatorii, dupa dubla lui Dzyuba de pe Stade Gerland. Dupa o prima repriza in care a reusit sa inscrie doar de doua ori, Roma a fost aproape sa traiasca o noua dezamagire in fata lui Bayer Leverkusen. Vicecampioana din Serie A a fost egalata imediat dupa pauza, insa, in cele din urma, s-a impus datorita unui penalty transformat de Pjanic.

In meciul serii, Bayern si-a luat revansa in fata lui Arsenal si a umilit echipa lui Wenger, cu 5-1. In aceste conditii, este greu de crezut ca ”tunarii” vor continua in Champions League dupa faza grupelor, intrucat Olympiacos s-a distantat la sase puncte.