Africa de Sud, medaliata cu bronz la Cupa Mondiala 2015!

adrica-de-sud-argentina-rugby

UPDATE – Africa de Sud a ocupat locul al treilea la Cupa Mondială de rugby 2015, dupa ce a invins formatia Argentinei cu scorul de 24-13 (16-0), vineri seara, pe Stadionul Olimpic din Londra, in finala mica a competitiei gazduite de Anglia si Tara Galilor.

Astfel, campioni mondiali din 1995 si 2007, termina pentru a treia oara pe podium, dupa ce au mai reusit acest lucru in 1999. ”Pumele” nu au reusit sa egaleze cel mai bun rezultat al lor, locul al treilea, obtinut in 2007.

stirea initiala …

Vineri, de la ora 22:00, Stadionul Olimpic din Londra va gazdui finala mica a Campionatului Mondial de rugby, Africa de Sud – Argentina. Intalnirea va fi transmisa in dirct de Digi Sport 2.

In semifinale, sud-africanii au fost invinsi de Noua Zeelanda, scor 18-20, in vreme de sud-americanii au cedat disputa cu Australia, scor 15-29.

Palmaresul este net favorabil Africii de Sud, de doua ori campioana mondiala (1995 si 2007). Springboks au castigat pana acum 19 dintre cele 21 de meciuri disputate contra „Pumelor”, sud-americanii avand un singur succes.

Africa de Sud si Argentina s-au intalnit la Cupa Mondiala o singura data. In 2007, sud-africanii au invins cu 37-13 in semi-finale, pe “Stade de France”, si apoi a dispus de Anglia in finala mare, scor 15-6.

A fost editia cand „pumele” au intrat pentru prima data in posesia medaliilor de bronz, dupa ce au invins Franta (tara organizatoare a celei de-a sasea editii a CM), atat in meciul de deschidere cat si in penultima partida.

Echipele de start:

Africa de Sud: 15 Willie le Roux, 14 JP Pietersen, 13 Jesse Kriel, 12 Damian de Allende, 11 Bryan Habana, 10 Handre Pollard, 9 Ruan Pienaar, 8 Duane Vermeulen, 7 Schalk Burger, 6 Francois Louw, 5 Victor Matfield (c), 4 Eben Etzebeth, 3 Frans Malherbe, 2 Bismarck du Plessis, 1 Tendai Mtawarira.
Rezerve: 16 Adriaan Strauss, 17 Trevor Nyakane, 18 Jannie du Plessis, 19 Lodewyk de Jager, 20 Willem Alberts, 21 Rudy Paige, 22 Pat Lambie, 23 Jan Serfontein.

Selecționer: Heyneke Meyer.

Argentina: 15 Lucas Gonzalez Amorosino, 14 Santiago Cordero, 13 Matias Moroni, 12 Jeronimo De La Fuente, 11 Horacio Agulla, 10 Nicolás Sánchez (c), 9 Tomas Cubelli, 8 Juan Manuel Leguizamon, 7 Juan Martin Fernandez Lobbe, 6 Javier Ortega Desio, 5 Tomas Lavanini, 4 Matias Alemanno, 3 Ramiro Herrera, 2 Julian Montoya, 1 Juan Figallo.
Rezerve: 16 Lucas Noguera, 17 Juan Pablo Orlandi, 18 Santiago Garcia Botta, 19 Guido Petti, 20 Facundo Isa, 21 Martin Landajo, 22 Santiago Gonzalez Iglesias, 23 Juan Pablo Socino.

Selectioner: Daniel Hourcade

Arbitru: John Lacey (Irlanda)
Asistenti: Glen Jackson (Noua Zeelanda), Chris Pollock (Noua Zeelanda)
Arbitru TV: Graham Hughes

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Rugby

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj23126
2FCSB211113
3Gaz Metan Medias2011-1
4FC Viitorul19111
5Astra Giurgiu17116
6U Craiova 194816118
7Sepsi Sfantu Gheorghe16114
8Dunarea Calarasi1411-1
9Poli Iasi1412-6
10Concordia Chiajna1412-9
11FC Botosani12110
12Dinamo Bucuresti1111-7
13AFC Hermannstadt811-5
14FC Voluntari812-9