Loredana Ohai, bronz in prima zi a Grand Slam-ului de la Abu Dhabi. Caprioriu, eliminata prematur, Chitu, descalificata in „sferturi”

Ohai-judoDupa prima zi a Grand Slam-ului de judo de la Abu Dhabi, Romania are deja medalie, bronz, prin Loredana Ohai (57 kg), dupa ce a invins-o printr-o actiune articulara pe Jovana Rogic din Serbia.

Ohai, 23 ani, castiga astfel a 4-a medalie de bronz in concursurile de seniori, iar pentru aceasta performata a obtinut si 200 puncte in clasamentul IJF.

In ciuda faptului ca a fost invinsa in primul meci de catre Jovana Rogic, Corina Caprioriu ramane lider mondial la categoria 57 kg. Aurul i-a revenit sud-coreencei Jan-Di Kim, care a invins-o la un singur avertisment diferenta pe Chen-Ling Lien din Taipei.

La categoria 48 kg, Monica Ungureanu a incheiat concursul pe locul 5, dupa ce a fost invinsa in intalnirea pentru medalia de bronz de catre Dilara Lokmanhekim din Turcia, in timp ce Violeta Dumitru a pierdut in optimi la Julia Figueroa din Spania.

Lider mondial la categoria 52 kg, Andreea Chitu a pierdut in sferturi de finala prin descalificare la Priscilla Gneto din Franta, fara drept de a lupta in recalificari si a incheiat concursul pe locul 7.