A fost stabilit tabloul sferturilor de finala de la Cupa Mondiala U-17. Costa Rica a eliminat pe Franta

costa-rica-frantaMiercuri si joi seara s-au desfasurat meciurile din optimile de finala ale Cupei Mondiale Under 17, turneu final organizat in Chile. In urma acestora, a fost completat tabloul sferturilor de finala, faza in care vom avea urmatoarele meciuri:

Brazlia – Nigeria, duminica, ora 21:00
Croatia – Mali, luni, ora 0:00
Ecuador – Mexic, luni, ora 22:00
Belgia – Costa Rica, marti, ora 1:00

Dupa ce a incheiat pe locul doi in Grupa B, dupa Coreea de Sud, Brazilia a castigat greu si in optimile de finala, impunandu-se cu 1-0 in fata Noii Zeelande, dupa un penalty transformat in ultimele secunde. Viitoarea adversara, Nigeria, a castigat o Grupa A, in fata reprezentativelor din Croatia, Chile si SUA, si a trecut apoi cu 6-0 de Australia.

Una dintre surprizele optimilor de finala a fost produsa de Croatia, care a trecut cu 2-0 de Germania. Oponenta ex-iugoslavilor din sferturi, Mali, a castigat Grupa D in fata Ecuadorului, Belgiei si Hondurasului si apoi a trecut cu 3-0 de Coreea de Nord, confirmand inca o data faptul ca echipele africane obtin rezultate bune la astfel de turnee.

O alta astfel de echipa este si Mexicul, care, dupa ce a castigat Grupa C in fata Germaniei, Australiei si Argentinei (0 puncte!), a invins pe tara gazda, Chile, cu 4-1 si va intalni Ecuadorul, sud-americanii trecand cu acelasi scor de Rusia.

Calificata in fazele eliminatorii dupa ce a terminat pe locul trei in grupa, Belgia a reusit sa castige cu 2-0 in fata Coreei de Sud si va lupta pentru un loc in semifinale cu Costa Rica, surpriza turneului pana acum. Hispanicii au terminat pe pozitia a doua in Grupa E, dupa Rusia, dar in fata Coreei de Nord si a Africii de Sud, dupa care au reusit sa elimine pe Franta la loviturile de departajare. Dupa 90 si 120 de minute, scorul a fost 0-0, iar la penalty-uri, costaricanii s-au impus cu 5-3.