Nationala de fotbal a Romaniei U-17 a ratat dramatic calificarea la Turul de Elita, ultima runda inainte de EURO 2016

romania-under-17Nationala sub 17 ani a Romaniei a remizat cu reprezentativa Slovaciei, in ultimul joc al grupei de calificare la Turul de Elita, scor 1-1, si a ratat calificarea.

Romania a deschis scorul prin Craiu, in minutul 10, si la scorul asta mergeam mai departe. Din pacate, in minutele de prelungire ale partidei, Almasi a marcat si ne-a „furat” dreptul de a participa la Turul de Elita.

Slovacii au avut si un om in minus timp de 9 minute, dupa ce Dybala a vazut al doilea cartonaș galben in minutul 71.

Echipa Slovaciei: Valach-cpt. – Majdan, Dybala, Spiriak (63 Almasi), Lacko – Kopas, Bedats – Tomic, Vician (47 Brenkus), Sluka – Gerebenits (68 Bednar)
Selectioner: Ladislav Hudec

Echipa Romaniei: Vlad – Haruț, Boboc, Podina, Neciu – Dragomir-cpt., Dulca – Ganea (60 Gheorghe), Craiu, Micovschi – Sintean (57 Moldoveanu).
Selectioner: Adrian Boingiu

Primele doua clasate in grupa s-au calificat la Turul de Elita, ultima runda inaintea Campionatului European din Azerbaijan (5-21 mai 2016). La Turul de Elita se mai califica si cele mai bune 5 ocupante ale locurilor 3 din cele 13 grupe de calificare, dar Romania nu se afla printre acestea.