FINAL / Pandurii Tg. Jiu – Dinamo 2-3. Vojnovic a marcat in minutul 90 golul care ii trimite pe „caini” in „sferturi”

Pandurii-Dinamo-cupa-romIn ultima partida a zilei din Cupa Romaniei, Dinamo a reusit sa se impuna la Severin, in fata Pandurilor din Tg Jiu, cu 3-2, la capatul unui meci cu mai multe rasturnari de situatie. Mai intai, ”cainii” au deschis scorul, insa, pana la pauza, gorjenii au reusit sa preia conducerea. In partea a doua, jucatorii lui Rednic au egalat la scurt timp dupa reluare, iar apoi au lovit decisiv, in minutul 90.

A fost pentru a treia oara consecutiv cand cele doua echipe se dueleaza pe terenul din Severin si pentru a patra oara cand duelul s-a desfasoara cu echipa bucuresteana in calitate de echipa oaspete. In returul editiei trecute de campionat, gorjenii au invins cu 3-2, la Tg. Jiu, apoi au remizat, 2-2, in turul acestei editii, iar in optimile editiei actuale a Cupei Ligii, Dinamo si-a luat revansa, scor 2-0, pentru eliminarea suferita in semifinalele editiei precedente, cand gorjenii au invins in ambele manse, jucand apoi finala cu Steaua, pe care au pierdut-o la scor de forfait.

Echipe de start:

Pandurii: R. Stanca – Sapunaru, Vasco, Filipetto, Erico Da Silva – C. Grecu, Pitian – Nicoara, Khalouta, Ciucur – I. Hora.
Antrenor: Edward Iordănescu

Dinamo: I. Popescu – Feussi, Mevlja, Puljic, Fai – Nedelcearu, I. Serban – Palic, B. Gavrila, D. Rotariu – Gnohere.
Antrenor: Mircea Rednic