Garbine Muguruza si Angie Kerber au debutat cu dreptul la Turneul Campioanelor, castigat in fata jucatoarelor din Cehia

angie-kerber-singaporeGarbine Muguruza si Angelique Kerber au reusit sa se impuna in primele meciuri din Grupa Alba de la WTA Finals 2015, invingandu-le pe cele doua jucatoare din Cehia prezente la turneul din Singapore.

Mai intai, Garbine Muguruza si-a facut debutul absolut la Turneul Campioanelor printr-o victorie in aproape doua ore cu Lucie Safarova, 6-3 7-6(4). Dupa un prim set controlat fara probleme, numarul trei mondial a avut parte de o mansa secunde mai dificila, cel putin in debutul ei. Cehoaica a reusit sa inceapa cu un break si a condus cu 2-0 si 3-1, insa adversara ei a egalat apoi si, dupa ce au mers cap la cap, cele doua au ajuns in tie-break.

Lider in aceasta grupa este insa Angie Kerber, nemtoaica depasind-o pe iberica pentru un game. Aceasta a reusit sa castige cu 6-2 7-6(3) in fata Petrei Kvitova, intr-un meci asemanator ca desfasurare cu cel de inainte. Dupa un prim set castigat fara probleme, germanca s-a vazut condusa cu 3-0 in debutul celui de-al doilea. Pana la urma, aceasta a reusit sa revina si sa serveasca pentru meci la 5-4. Kerber nu a reusit insa sa inchida jocul imediat si a avut, la fel ca Muguruza, nevoie de tie-break pentru a castiga.

Miercuri, in a doua etapa a acestei grupe, Kerber joaca cu Muguruza, iar Safarova cu Kvitova.