Pantilimon, omul meciului in prima victorie a lui Sunderland in Premier League!

pantilimon cu newcastlePortarul Costel Pantilimon a avut o evolutie excelenta in victotia lui Sunderland, 3-0, cu Newcastle, in etapa a 10-a din Premier League. Jucatorul roman a fost declarat omul meciului, dupa ce a contabilizat opt interventii prin care si-a salvat echipa de la gol.

Derby-ul Wear-Tyne dintre Sunderland si rivala sa din nord-estul Angliei, Newcastle, devenit acum o batalie in subsolul clasamentului, i-a dat prilejul lui Pantilimon sa se afirme din nou. Titular intre buturile „pisicilor negre”, romanul de 28 de ani a avut prima interventie salvatoare in minutul 44, la scorul de 0-0. Georginio Wijnaldum a executat foarte bine o lovitura libera de la marginea careului, dar portarul nostru s-a intins si a respins in corner de sub transversala. In repriza secunda, la 1-0 pentru echipa sa, Pantilimon a ramas fata in fata cu Mitrovic, dupa ce sarbul l-a depasit foarte usor pe Yedlin, dar a salvat in extremis sutul acestuia, dupa ce i-a inchis excelent unghiul.

In urma acestei victorii si dupa primul joc fara gol primit, Sunderland a parasit ultima pozitie a clasamentului, acumuland 6 puncte, la fel ca Newcastle, dar pe care a depasit-o la golaveraj.