Noua Zeelanda, prima echipa care-si va apara trofeul in finala Cupei Mondiale de rugby!

noua-zeelanda-haka-2015Noua Zeelanda a intrecut cu 20-18 (7-12) pe Africa de Sud in prima semifinala a Cupei Mondiale de rugby, gazduita de arena londoneza Twinckenham. Formatia denumita All Blacks, dupa culoarea tricourilor, devine prima echipa care-si va apara titlul cucerit acum patru ani in finala cu Franta. Adversara ei va fi decisa la incheierea partidei Australia-Argentina, programata duminica seara pe Millenium Cardiff din Glasgow.

Reeditarea finalei din 1995 a revenit teamului de la Antipozi, care si-a asigurat victoria in partea a doua a jocului, cand a beneficiat si de o superioritate de zece minute, in urma eliminarii lui Habana. Sud-africanii au condus cu 3-0, dupa lovitura de pedeapsa a lui Pollard, adversarii au preluat avantajul gratie eseului lui Kaino, transformat de Carter. A urmat, practic, un duel intre Pollard si Carter, care au modificat tabela.
Eseul lui Barrult din minutul 53, transformat de Carter i-a adus prima oara in avantaj pe neo-zeelandezi, 17-12. Pollard a redus diferenta, 15-17, Carter a marit-o, 20-15, iar Lambie a stabilit rezultatul final, 20-18.