Vlad Moldoveanu, 14 puncte pentru Stelmet, in deplasarea de la Barcelona!

barcelona-zielena-goraEchipa poloneza Stelmet Zielena Gora, cu romanul Vlad Moldoveanu intr-o seara de gratie, a fost la aproape doua minute de o surprinzatoare victorie pe terenul titratei FC Barcelona in a doua etapa din Euroliga masculina de baschet. In celelalte cinci confruntari s-au inregistrat rezultate oarecum scontate.

Moldoveanu a inscris 14 puncte, la care s-au adaugat patru recuperari si o interceptie, fiind eliminat pentru cinci greseli personale, spre finalul partidei pierdute cu 72-78 (37-43). Stelmet a facut un ultim sfert foarte bun, recuperand de la 59-66, la 68-66, cand mai erau doua minute de joc. Samuels a egalat, dupa care Koszarek a inscris un cos de 3, readucandu-si echipa in avantaj. Cu 1,38 minute inainte de final, Vlad Moldoveanu a fost sanctionat cu a cincea greseala personala, parasind terenul, in aplauzele publicului catalan. Favoritii lor au revenit prin Samuels, 70-71, Ponitka a marcat un cos de doua puncte, 72-70, dar FC Barcelona, care era pe val, a mai inscris, impunandu-se cu 78-72.
Intr-un alt meci din grupa C, Zalgiris Kaunas a pierdut in ultima secunda meciul disputat pe teren propriu cu Lokomotiv Kuban Krasnodar. Punctele victoriei cu 76-74 (43-40) au fost aduse de Claver, care a executat perfect doua aruncari libere.

Celelalte rezultate:

Grupa A. BC Strasbourg-Fenerbahce Ulker Istanbul 91-70 (49-41).

Grupa B. Laboral Kutxa Vitoria Gasteiz-Olympiacos Pireu 96-89 (48-39).

Grupa D. Brose Baskets Bamberg-Darussafaka Dokus Istanbul 86-76 (36-27) si Dinamo Banca di Sardinia Sassari-TSKA Moscova 78-107 (41-60).

Formatiile din capitala Federatiei Ruse sunt singurele cu punctaj maxim din cele trei grupe, dupa doua runde.