Lucescu, invins la Malmo in meciul cu numarul 100 in Champions League: ”Reactia fanilor suedezi a influentat arbitrajul”

malmo-shakhtarLa meciul cu numarul 100 in UEFA Champions League pentru Mircea Lucescu, Sahtior Donetk a fost invinsa, in Suedia, cu 1-0, de Malmo, dupa un gol marcat de Markus Rosenberg, in minutul 17. Antrenorul roman a spus dupa meci ca erorile aparatorilor le-au permis nordicilor sa loveasca pe contraatac, iar echipa sa nu a fost suficient de agresiva in atac. ”Il Luce” nu i-a uitat nici pe arbitri, spunand ca deciziile centralului au fost influentat de publicul scandinav, iar penalty-ul ratat de Nikola Djurdjic in minutul 56 nu trebuia acordat.

E dificil sa vorbesti despre acest meci. In prima repriza, am condus jocul, am sutat la poarta, dar adversarii s-au aparat bine si ne-au blocat de multe ori. Mingea ajungea in lateral sau in corner. Stiau ca stau foarte bine la jocul aerian si ca se pot apara la cornere.

Fundasii au incercat sa dea cateva pase periculoase, dar, in acelasi timp, au facut numeroase erori, iar asta le-a permis adversarilor sa scape pe contraatac. Am fost fortati sa jucam un fotbal fizic, iar adversarul s-a dovedit a fi mai puternic la acest capiton.

In plus, sustinerea fanilor a afectat arbitrajul… Uneori parea ca suporterii reactioneaza primii, iar apoi arbitrul lua decizia. Penalty-ul acordat impotriva noastra nu a fost. A fost un fault in atac, Darijo (Srna) a fost tras de mana. Dar asta nu justifica infrangerea.

Poate am meritat infrangerea, pentru ca nu am fost suficient de agresivi in atac. Poate trebuia sa fim mai amenintatori.

In meciul retur trebuie sa castigam la cel putin doua goluri diferenta pentru ca eu consider ca suntem mai puternici decat aceasta echipa”, a declarat Lucescu.