Viitorul U-19 s-a calificat un turul II al Youth League!

FC-Viitorul-tineret-U-19Echipa de tineret U-19 a Viitorului s-a impus cu 5-1 in meciul retur cu FC Minsk, din turul I al Youth League. Astfel, Viitorul s-a calificat in faza urmatoare cu scorul general de 6-3.

Daca trece si de turul II, Viitorul va intra in play-off-ul Youth League, unde va intalni una dintre cele opt echipe care vor incheia faza grupelor pe locul 2.

Dupa 2-2 in partida tur, Gromyko a deschis scorul pentru Minsk, in minutul 29. S-a intrat cu scorul de 0-1 la cabine, iar Viitorul a aratat cu totul alta fata in partea a doua. Razvan Marin a egalat in minutul 54 din penalty, apoi Grecu si Coman au marcat pentru 3-1 la distanta de numai doua minute. Acelasi Coman a facut „dubla” in minutul 69, apoi Razvan Marin l-a imitat si a stabilit scorul final, 5-1, in minutul 86.

FC Minsk a incheiat meciul cu doi oameni in minus – Gromyko si Ivanou au fost eliminati in minutele 67, respectiv 72.

In turul II, Viitorul va juca impotriva lui Pribram, din Cehia, care a tercut in primul tur de Zimbrul Chisinau, scor general 4-1.