Prima victorie pentru Steaua CSM Eximbank in EuroCup!

steauaSteaua CSM Eximbank a intrecut pe Trabzonspor Medical Park cu 76-71 (43-39) in etapa cu numarul 2 a grupei D din cadrul EuroCup. Meciul s-a desfasurat la Polivalenta bucuresteana, fiind urmarit de aproape 3000 de spectatori.

Echipa antrenata de Hristu Sapera a condus in permanenta, castigand trei dintre cele patru sferturi, 24-21, 19-16, 18-13, turcii impunandu-se cu 19-15. Cea mai mare diferenta, 72-65, s-a inregistrat cu doua minute inainte de final. Dupa care Kinsey a reusit un cos de la semidistanta, iar Trifanovic unul de 2 puncte, reducand scorul la 70-72, cand mai erau 28 de secunde. Marinovic modifica tabela, 74-70, Kinsey transforma doar una dintre cele doua aruncari libere, 71-74, acelasi Marinovic stabilind rezultatul final, 76-71.

Principalul marcator al bucurestenilor a fost Nicoara, 18, secondat de Rasic,14 si Marinovic, 12. Kinsey, 21, a inscris cele mai multe puncte, 21. Urmatorul adversar al formatiei noastre va fi o alta echipa din Turcia, Banvit Bandirma.