Irina Begu a revenit de la 1-6 3-5 in fata Tsvetanei Pironkova si s-a calificat in turul doi la Kremlin Cup

begu-pironkova-moscovaIrina Begu a revenit spectaculos in primul meci al turneului WTA Premier de la Moscova si s-a calificat in runda urmatoare dupa o victorie in trei seturi si doua ore si cinci minute in fata Tsvetanei Prinkova.

Dupa ce a luat primul set la 1, jucatoare din Bulgaria a servit de doua ori pentru meci in mansa a doua. In cele din urma, romanca, favorita sapte la Kremlin Cup, s-a impus, cu 1-6 7-6(2) 6-2.

In setul al doilea, dupa ce Begu a avut 2-0, Pironkova a intors scorul si a servit pentru meci la 5-3. Dupa ce Irina a egalat, jucatoarea de la sud de Dunarea a facut din nou break si a servit la 6-5 pentru ea. Romanca a reusit sa impinga mansa in tie-break, acolo unde s-a impus fara probleme, la fel cum a facut-o si in setul decisiv.

In ultimul tur al calificarilor, Ana Bogdan a fost invinsa de bielorusa Aliaksandra Sasnovich, cu 6-3 7-6(4). Romanca trecuse in primul tur de conationala Patricia Tig, iar, in cel de-al doilea, de Anna Blinkova, din Rusia.

Turneul din capitala Rusiei face parte din categoria WTA Premier, iar principalele doua favorite sunt Flavia Pennetta, campioana de la US Open, si, respectiv, Lucie Safarova, finalista de la Roland Garros. Cele doua jucatoare inca lupta pentru a se mentine pe locurile care asigura calificarea la Turneul Campioanelor, care se va desfasura saptamana viitoare in Singapore.