EXCLUSIV / Robert Gherghe: ”Nu stim exact ce se intampla, ca sa putem sa redresam corabia, iar echipa sa castige.”

robert-ghergheFC Voluntari n-a castigat niciun meci in primele 14 etape din Liga 1, dar presedintele ilfovenilor, Robert Gherghe, ramane optimist. Acesta a spus, la Sport Total FM, in emisiunea ”Liga de weekend”, ca este convins ca echipa se va salva, insa recunoaste ca nu stie cu exactitate ce trebuie schimbat. Gherghe ia in calcul si blocarea salariilor jucatorilor pana cand formatia pregatita acum de Gigi Multescu va depasi acest moment prost.

Ma uitam astazi la banca noastra de rezerve si vedeam acolo Mihai Costea, Pancu, Maftei, Iorga, Grigore si cand vedeam acea banca ma gandeam ca acei jucatori au castigat campionate si ei sunt rezerve la Voluntari si iata ca echipa noastra nici astazi nu invinge. Dar se vede o alta atitudine in joc, o crestere firava a calitatii jocului.

Am avut rabdare, avem rabdare. Este al patrulea joc pe care il pierdem cu 2-1. Puteam obtine mai mult, dar am pierdut din nou din cauza unor greseli personale. Nu este nimic pierdut deocamdata. Sper sa reusim sa ne redresam cu echipa SMURD-ului cu a lui Gigi Multescu.

Aproape sunt convins ca vom reusi sa ne redresam. Veti vedea ca, odata cu prima victorie, ne vom reveni. Odata cu primul meci jucat la Voluntari, vom obtine prima victorie. Astazi a fost si multa nesansa pentru echipa noastra. Puteam obtine un rezultat pozitiv. Pentru prima data, echipa a facut un pressing agresiv.

Am discutat cu Florin Prunea si spunea ca ambele echipe se cauta, ca sunt asteptari mai mari si imi spunea sincer ca aceasta echipa nu are cum sa retrogradeze. Nu stim exact ce se intampla, ca sa putem sa redresam corabia, iar echipa sa castige.

E o imensa problema, dar uitati-va la distanta fata de primul loc care ne salveaza, ganditi-va ca in play-out se injumatatesc punctele. Daca in iarna nu vom repeta unele greseli din vara, ne vom salva.

Avem stabilitate financiara, avem una dintre cele mai dezvoltate baze din tara, avem jucatori valorosi. Nu vom retrograda.

Comisia de Licentiere ne-a cerut sa facem alte modificari la stadion, iar debutul la Voluntari s-a amanat. Vom juca primul meci cu CFR-ul si nu cu Petrolul, asa cum ne-am dorit.

Discutam si cu directorul sportiv si, de comun acord, am zis sa propunem Consiliului de Administratie si propunerea de a bloca salariile pentru prima data, pentru ca trebuie sa incercam toate metodele. Am incercat sa facem tot ce se poate face. Viitoarea actiune a conducerii s-ar putea sa fie blocarea salariilor pe termen nelimitat. Nu stim daca o sa si aplicam asta”, a declarat Robert Gherghe, la Sport Total FM.

Etichetat cu: , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj462123
2FCSB402116
3U Craiova 1948382118
4Sepsi Sfantu Gheorghe332110
5FC Viitorul33212
6Astra Giurgiu31218
7AFC Hermannstadt28210
8Gaz Metan Medias2821-5
9Poli Iasi2821-6
10FC Botosani2621-4
11Dinamo Bucuresti2221-12
12Dunarea Calarasi1721-10
13Concordia Chiajna1721-21
14FC Voluntari1321-19