Africa de Sud este prima semifinalista a Cupei Mondiale de Rugby

africa-de-sud-tara-galilorAfrica de Sud s-a impus cu 23-19 in fata Tarii Galilor si este prima echipa calificata in semifinalele Cupei Mondiale de Rubgy. Dupa ce s-au aflat in avantaj aproape tot timpul in prima repriza, ”Springboks” au intrat condusi la pauza, 12-13. Galezii au reusit sa se mentina apoi in fata pana aproape de final, cand sud-africanii au reusit eseul decisiv cu cinci minute inainte de final.

Pollard a marcat primele puncte din acest meci din doua lovituri de pedeapsa, dupa care Biggar a redus din diferenta, tot printr-un astfel de procedeu. Pollard a refacut diferenta de sase puncte, tot printr-o lovitura de pedeapsa, dupa care, galezii au preluat conducerea (10-9), dupa un eseu reusit de Davies si transformat de Biggar. O alta lovitura de pedeapsa a lui Pollard a facut ca sud-africanii sa revina in avantaj, insa Biggar, dupa ce a ratat o transformare, a stabilit scorul pauzei printr-un drop gol.

Dupa pauza, Pollard a ratat o lovitura de pedeapsa, iar Biggar a dus imediat scorul la 16-12. Transformeurul sud-african a reusit si el un drop gol, insa apoi a ratat din nou o lovitura de pedeapsa. Acesta avea insa sa se revanseze apoi si sa-i aduca pe Springboks in avantaj printr-un alt penalty. Ultimele puncte ale galezilor au venit tot din partea lui Biggar (penalty), care a facut 19-18 pentru echipa sa in minutul 64. Eseul decisiv pentru sud-africani a fost reusit de Du Preez, in minutul 85. Chiar daca Pollard a ratat conversia, Tara Galilor nu a reusit sa revina, iar Africa de Sud e prima semifinalista a Cupei Mondiale 2015.

Adversara ”Springboks” va fi invingatoarea sfertului Noua Zeelanda – Franta.