Sase victorii ale gazdelor la debutul noii editii a Euroligii masculine de baschet! FC Barcelona invinsa de o debutanta

pinar-izmirSezonul 2015/2016 al Euroligii masculine de baschet a inceput joi 16 octombrie cu sase meciuri incheiate cu succese ale echipelor gazda. Derby-ul grupei D dintre TSKA Moscova si Maccabi Fox Tel Aviv a fost castigat lejer de formatia rusa, care a ajuns la 100 de puncte inscrise. Nou promovata Pinar Karsiyaka Izmir a furnizat prima surpriza a rundei impunandu-se la noua puncte in fata titratei FC Barcelona, in grupa C. Singurul joc decis dupa prelungiri s-a disputat la Istanbul, unde o alta promovata, Darussafaka Dogus a dispus de Dinamo Banca di Sardinia Sassari, in grupa D.

Victoria teamului din Izmir in fata catalanilor, scor 71-62 (29-27) s-a decis, practic, in sfertul al treilea, 25-11, oaspetii nemaireusind sa recupereze diferenta. Principalii marcatori au fost Iversson, 16, respectiv Doelmann, 14. Cu doua loturi in care s-au aflat multi jucatori noi, TSKA si Maccabi, au oferit un meci placut de urmarit pentru spectatorii moscoviti, printre care s-a aflat si noul presedinte al federatiei, Andrei Kirilenko, fost baschetablist la aceasta echipa, dar si in NBA. A castigat formatia gazda, 100- 69, care a fost mai buna in toate sferturile, 29-20, 15-9, 29-19, 27-21). In aceeasi grupa D, Darussafaka a trecut de reprezentanta Sardiniei cu 83-74 (32-31, 66-66, 17-8) la capatul a cinci minute de prelungiri, iar Unicaja Malaga de Brose Basket Bamberg cu 76-71 (36-34).

In grupa A, Steaua Rosie Belgrad a invins pe BC Strasbourg cu 81-59 (41-32), iar in grupa B, Olympiacos Pireu pe Cedevita Zagreb cu 76-61 (38-35):
Ultimele sase partide se vor desfasura vineri.